A munkaszerződés tartalmi elemeit 3 típusra bonthatjuk. Ez alapján, a kötelező tartalmi elemek mellett természetes és opcionális elemei is lehetnek. NAGYON FONTOS, hogy tudjuk, hogy a munkaszerződésnek alapvetően két kötelező tartalmi eleme van. Éppen ezért figyeljünk arra a szabályra, hogy a kötelező tartalmi elemek hiányában a munkaszerződés nem jön létre. Ezért ezeknek az elemeknek a meghatározása kiemelten fontos lesz. A feleknek először is meg kell állapodniuk a munkavállaló alapbérében és munkakörében. Előző cikkünkben az alapbérről volt szó. Most nézzük meg, hogy mit is takar a munkakör és mire kell figyelni.
Munkakör
A munkaszerződés második nagyon fontos kötelező tartalmi eleme az alapbéren túl, tehát a munkakör. A munkakör azoknak a feladatoknak az egy-két szavas általános meghatározását jelenti, amelyeket a munkavállalónknak a munkaszerződése alapján teljesítenie kell. Például egy dolgozó munkaköre lehet egy vagy néhány szavas meghatározás alapján: szoftverfejlesztő, asztalos, könyvelő és számviteli tanácsadó, vagy akár bolti eladó.
Munkaköri leírás
FONTOS, hogy emellett egy részletesebb dokumentumot, úgynevezett munkaköri leírást is kell adnunk dolgozónknak, ami már azt fogja tartalmazni, hogy pontosan milyen feladatokat kell ellátnia az adott munkaköréhez kapcsolódóan napi munkavégzése során.
Jó, ha figyelünk arra, hogy a munkakör ugyanakkor korlátozás is lehet abból a szempontból, hogy a munkavállalónk csak az adott feladatkörhöz tartozó munkát köteles ellátni, és azokat a részletezett feladatokat, amelyek a munkaköri leírásában is szerepelnek.
Tehát például egy szoftverfejlesztő munkakörben dolgozó munkatársnak nem lesz feladata, hogy a céges postai ügyeket elintézze munkaidőben, hiszen ezt sem betöltött munkaköre nem indokolja és valószínű munkakör leírásában sem szerepelt ez a pluszban elvégzendő feladatkör. A fentiek fényében láthatjuk, hogy célszerű nagyon pontosan leírni vagy körvonalazni mindazokat a feladatokat, melyeket szeretnénk, hogy dolgozónk elvégezzen.
Munkaköri leírás módosítása
Jó ha tudjuk, hogy mivel a munkaköri leírás nem kötelező tartalmi eleme a munkaszerződésnek, így a munkáltató megteheti, hogy annak tartalmát a munkavállaló hozzájárulása nélkül is módosítja. Természetesen a munkaköri leírás módosításának joga nem gyakorolható korlátlanul. A munkáltató nem módosíthatja olyan mértékben a munkakörbe tartozó feladatokat, hogy az a munkakör alapvető jellegének megváltozásához vezessen. Ha ezt tenné, az már magának a munkakörnek a módosításáról szólna, és ezzel a munkaszerződés módosításáról beszélünk, amihez már a munkavállaló beleegyezése is szükséges.
Arra azonban nagyon figyeljünk, hogy abban az esetben, ha a munkaköri leírást maga a munkaszerződés tartalmazza, akkor annak bármilyen módosításához a munkavállaló beleegyezése szükséges. A munkáltató oldaláról nézve ezért nem praktikus a munkaköri leírást a munkaszerződés részévé tenni.
BérPortál – www.berportal.hu – Minden jog fenntartva