Amennyiben nálunk nem általános munkarend van érvényben, amikor is a hét folyamán ugyanazon időpontokban történik a munkavégzés, akkor számolnunk kell a bérpótlék fizetési kötelezettséggel. Mint az ismeretes, a munkavállalók számára különböző mértékű bérpótlék járhat, annak függvényében, hogy mely napszakban történik a munkavégzés. A leggyakoribb bérpótlék a műszakpótlék és az éjszakai pótlék. Az ezekre vonatkozó szabályokkal jó, ha a munkaadó és a munkavállaló is tisztában van és ismeri azokat.
Műszakpótlék
Nézzük, hogy mit mond a törvény: „A munkavállalónak, ha a beosztás szerinti napi munkaidő kezdetének időpontja rendszeresen változik, a tizennyolc és hat óra közötti időtartam alatt történő munkavégzés esetén harminc százalék bérpótlék (műszakpótlék) jár. A változást rendszeresnek kell tekinteni, ha havonta a beosztás szerinti napi munkaidő kezdetének időpontja a munkanapok legalább egyharmada esetében eltér, valamint a legkorábbi és a legkésőbbi kezdési időpont között legalább négy óra eltérés van.”
Tehát mint láthatjuk, nem / nem csak a több műszakos beosztás esetén jár ezen pótlék. Mivel a műszakpótlékra való jogosultság a munkavállaló munkaidő beosztásával függ össze, továbbá a törvény meghatározza a munkaidő kezdete „rendszeres változásának” fogalmát is. Figyeljünk arra, hogy a rendszeresség vizsgálatánál fő szabály szerint a munkaidő-beosztással érintett időszakot kell figyelembe vennünk.
Mint azt fentebb már említettük, a műszakpótlék mértéke 30 százalék. Ezt a munkabéren felül kell kifizetnünk azon munkavállalóknak, akik 18 és reggel 6 óra közötti időszakban dolgoznak, mivel ezzel jogosultak a pótlékra.
A másik feltétel, mellyel jogosultságot szerzünk a műszakpótlékra az az, hogy a hónapon belül rendszeresen változzon a napi munkaidő kezdetének az időpontja. De mit is jelent ez? Rendszeresnek számít ha adott hónapban a munkanapok legalább egyharmadában minimum 4 órával eltér a műszak kezdetének időpontja.
Nagyon fontos, hogy minden feltételnek meg kell felelni ahhoz, hogy járjon ezen pótlék.
Éjszakai pótlék
A törvény kimondja, hogy „A munkavállalónak – a műszakpótlékra jogosult munkavállalót kivéve – éjszakai munkavégzés esetén, ha ennek tartama az egy órát meghaladja, tizenöt százalék bérpótlék jár.”
Mint láthatjuk, csupán azon munkavállaló lesz jogosult az éjszakai pótlékra, aki nem jogosult a műszakpótlékra. Továbbá egy órát meghaladóan dolgozik éjszakai műszakban (22:00 és 6:00).
Természetesen ezen esetben is, csakúgy mint a műszakpótlék esetében, a rendes alap munkabéren felül illeti meg dolgozónkat az éjszakai pótlék.
Fontos tudnunk, hogy mind az éjszakai pótlék, mind a műszakpótlék esetén van arra lehetőségünk, hogy a Munka Törvénykönyvében megfogalmazottaktól eltérjünk. Mégpedig kollektív szerződés megkötése esetén. Sőt, a Munka törvénykönyvétől pozitív irányba is eltérhetünk. Mégpedig úgy, hogy az egyes bérpótlékokat magában foglaló alapbért vagy havi átalányt alkalmazunk. Ezzel az egyes pótlék összegeket fixálhatjuk, melynek következtében a számfejtés egyszerűbb, hiszen a költségek előre ismertek. Viszont arra figyeljünk, hogy erre, vagyis a bérpótlékot is magában foglaló alapbér vagy havi átalány bevezetésére kizárólag akkor van lehetőségünk, ha arról a munkavállalóval megállapodtunk.
Forrás: Munka törvénykönyve
BérPortál – www.berportal.hu – Minden jog fenntartva