Mikor is szükséges az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetése? Mikor is számítunk biztosítottnak? Milyen esetekben engedékenyebb a törvény? 2023. január 1-jétől mennyi az egészségügyi szolgáltatási járulék összege? Mi történik, ha nem fizetjük meg ezen járulékot?
Kiváltképpen fontos az, hogy amennyiben például valakinek megszűnik a munkaviszonya, (valamint az azután esedékessé válható álláskeresési járadéka is „lejár”) saját magának kell gondoskodnia arról, hogy továbbra is igénybe tudja venni az egészségügyi ellátást mindaddig, amíg újra nem lesz biztosított.
Nézzük akkor, mikor is szükséges egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni?
Ha egy belföldi magánszemély nem biztosított és más jogcímen sem jogosult egészségügyi szolgáltatásra, akkor egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetnie.
Na de, mikor is számítunk biztosítottnak?
Nézzük meg először azt, hogy azon kívül, hogy belföldi személynek minősülünk, többek között mikor számítunk biztosítottnak, azaz mikor tudunk térítésmentesen egészségügyi ellátást igénybe venni!
- amennyiben munkaviszonyban állunk
- egyes speciális esetben, mint szövetkezeti tagként
- mezőgazdasági őstermelőként
- egyéni és társas vállalkozóként
- tanulószerződéses tanulóként
- aki álláskeresési támogatásban részesül
- ha gyesen, gyeden vagyunk, csedet kapunk
- ha saját jogán öregségi nyugdíjban, özvegyi nyugdíjban, árvaellátásban részesülünk
- megváltozott munkaképességű személyek bizonyos eseteiben
- ide tartoznak még a fogvatartottak, valamint
- a hajléktalanok is.
Na de nézzük meg még, milyen esetekben engedékenyebb a törvény!
Bizonyos esetekben a jogosultság megszűnése után is igénybe vehető még egészségügyi szolgáltatás. Nézzük meg erre a legáltalánosabb példákat!
Ha a szolgáltatásra jogosító feltétel, például a korábbi munkaviszony
- a megszűnés előtt megszakítás nélkül legalább 45 napig fennállt, akkor további 45 napig,
- 45 napnál rövidebb ideig tartott, akkor az annak megfelelő időtartamig
vagyunk jogosultak még „passzív jogon” az egészségügyi szolgáltatásokra.
Most pedig nézzük, hogy 2023. január 1-jétől mennyi az egészségügyi szolgáltatási járulék összege?
És akkor jöjjenek a számok!
Törthónapban napi 320 Ft az egészségügyi szolgáltatási járulék, egész hónap esetén pedig 9.600 Ft-ot kell havonta fizetnünk, ha élni akarunk a díjmentes egészségügyi szolgáltatással. Láthatjuk, hogy ha egész hónapra fizetjük az egészségügyi járulékot, akkor ott nem a napi összeggel számolunk, hanem függetlenül attól, hogy egy hónap 28 napos vagy 31 napos, teljes hónapnál mindig a 9.600 Ft-ot kell figyelembe vennünk.
És most vizsgáljuk meg, hogy mi történik, ha nem fizetjük meg ezen járulékot!
Ha a magánszemély nem fizeti meg a járulékot és a hátraléka meghaladja az egészségügyi szolgáltatási járulék havi összegének hatszorosát, akkor bizony nem vehet igénybe térítésmentesen egészségügyi szolgáltatást.
Összességében megállapíthatjuk azt, hogy mint bármely más adónemnél, járuléknál, itt sem szabad csak általánosságban tájékozódnunk, hiszen az egészségügyi szolgáltatási járulékfizetésnek is vannak speciális esetei. A nyilvántartásban is lehetnek hiányosságok, így nem árt nekünk is kézben tartani saját ügyünket, illetve például tájékoztatni az egyszerűsített foglalkoztatás keretében alkalmazott munkavállalóinkat, hogy ők nem minősülnek biztosítottnak, így fizetniük kell maguk után ezt a járulékot azért, hogy díjmentes orvosi ellátásban tudjanak részesülni.
Forrás: www.adosziget.hu
BérPortál – www.berportal.hu-Minden jog fenntartva