Ahogy azt a törvény is kimondja, a munkáltató kötelessége, hogy a munkaszerződés alapján foglalkoztassa a munkavállalót, melyért díjazás illeti meg. De mi a teendő olyankor, ha a munkáltató nem tud eleget tenni a foglalkoztatási kötelezettségének? Vagy valamilyen oknál fogva, a munkavállaló nem tud megjelenni munkavégzésre? Nézzük meg, hogy mi is az állásidő és milyen díjazás illeti meg ilyenkor a munkavállalót, továbbá mikor jogosult távolléti díjra.
A munkavállalót távolléti díj illeti meg
- a szabadság tartamára,
- a kötelező orvosi vizsgálata tartamára, a véradáshoz szükséges, legalább négy óra időtartamra, a szoptató anya a szoptatás első hat hónapjában naponta kétszer egy, ikergyermekek esetén kétszer két órára, a kilencedik hónap végéig naponta egy, ikergyermekek esetén naponta két órára, hozzátartozója halálakor két munkanapra, általános iskolai tanulmányok folytatása, továbbá a felek megállapodása szerinti képzés, továbbképzés esetén, a képzésben való részvételhez szükséges időre, esetben és a jogszabály szerinti örökbefogadás előkészítése időszakában – az örökbe fogadható gyermekkel történő személyes találkozás céljából – évente legfeljebb tíz munkanapra,
- bíróság vagy hatóság felhívására, vagy az eljárásban való személyes részvételhez szükséges időtartamra, ha tanúként hallgatják meg
- óra- vagy teljesítménybérezés esetén a napi munkaidő tartamára, ha az általános munkarend szerinti munkanapra eső munkaszüneti nap miatt csökken a teljesítendő munkaidő,
- abban az esetben, ha a munkavállaló – a rendelkezésre állási kötelezettség teljesítésének idejére vonatkozó utasítást kivéve – az utasítás megtagadta, de rendelkezésre állt, valamint, ha a munkavállaló által elkövetett kötelezettségszegés körülményeinek kivizsgálása miatt indokolt, a vizsgálat lefolytatásához szükséges, de legfeljebb harminc napra mentesítik a munkavállalót rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól,
- ha munkaviszonyra vonatkozó szabály rendelkezésre állás vagy munkavégzés nélkül munkabér fizetését annak mértéke meghatározása nélkül írja elő.
Fontos, hogy ha a munkavállaló a munkaszüneti napon keresőképtelen, részére a távolléti díj hetven százaléka jár. Nem illeti meg távolléti díj, ha a keresőképtelenségére tekintettel táppénzben vagy baleseti táppénzben részesül, vagy egyébként munkaköre ellátására egészségi okból alkalmatlan.
Betegszabadság tartama
A munkavállaló a betegszabadság tartamára a távolléti díj hetven százalékára jogosult. A munkavállaló az apasági szabadság öt munkanapjára távolléti díjra, a hatodik munkanapjától a távolléti díj negyven százalékára jogosult.
Szülői szabadás tartama
A munkavállaló a szülői szabadság tartamára a távolléti díj tíz százalékára jogosult, amelyet csökkenteni kell az erre az időszakra a munkavállalónak megfizetett, a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló törvény szerinti gyermekgondozási díj, a családok támogatásáról szóló törvény szerinti gyermekgondozást segítő ellátás összegével.
A munkavállalót, ha a munkáltató hozzájárulása alapján mentesül a rendelkezésre állási kötelessége alól, a megállapodásuk szerint illeti meg díjazás.
Állásidő
Fontos, így tartsuk azt is szem előtt, hogy a munkavállalót, ha a munkáltató foglalkoztatási kötelezettségének nem tesz eleget (állásidő) – az elháríthatatlan külső okot kivéve – alapbér illeti meg. A munkavállalót, ha a munkaidő-beosztása alapján bérpótlékra jogosult, az előbbiekben meghatározott díjazáson felül bérpótlék is megilleti.
BérPortál – www.berportal.hu-Minden jog fenntartva