Az alábbiakban nézzük meg, hogy melyek a munkaadói és munkavállalói alapvető kötelezettségek a munkaviszonyban. A munkaviszony létesítése során, a felek egymással szemben egyaránt szereznek jogokat és vállalnak kötelezettségeket. Ezen jogok és kötelezettségek egyensúlya és betartása, mindkét fél kötelessége és érdeke is egyben.
Munkáltatói kötelezettségek a munkaviszonyban
Munkáltatóként kötelesek vagyunk
- a munkavállalót a munkaszerződés és a munkaviszonyra vonatkozó szabályok szerint foglalkoztatni, továbbá a munkavégzéshez szükséges feltételeket biztosítani a számára.
- a munka megszervezésére, irányítására, valamint a szükséges ismeretek biztosítására a munkavállalónk számára,
- a munkavállalónak azt a költségét megtéríteni, amely a munkaviszony teljesítésével indokoltan merült fel, továbbá a a munkabér megfizetésére,
- a munkavállalót csak olyan munkára alkalmazni, amely testi alkatára, fejlettségére, egészségi állapotára tekintettel rá hátrányos következményekkel nem jár,
- a munkavállaló egészségi állapotának változására tekintettel, a munkafeltételeket a munkaidő-beosztst megfelelően módosítani,
- biztosítani az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeit.
- a munkába lépést megelőzően és a munkaviszony fennállása alatt rendszeres időközönként ingyenesen biztosítani a munkavállaló munkaköri alkalmassági vizsgálatát.
- a fogyatékossággal élő személy foglalkoztatása során gondoskodni az észszerű alkalmazkodás feltételeinek biztosításáról.
A munkavállaló kötelezettségei
A munkavállaló köteles
a) a munkáltató által előírt helyen és időben munkára képes állapotban megjelenni,
b) munkaideje alatt – munkavégzés céljából, munkára képes állapotban – a munkáltató rendelkezésére állni,
c) munkáját személyesen, az általában elvárható szakértelemmel és gondossággal, a munkájára vonatkozó szabályok, előírások, utasítások és szokások szerint végezni,
d) a munkakörének ellátásához szükséges bizalomnak megfelelő magatartást tanúsítani,
e) munkatársaival együttműködni.
A munkavállaló a munkáltató előzetes hozzájárulása nélkül harmadik személytől díjazást a munkaviszonyban végzett tevékenységére tekintettel nem fogadhat el, vagy nem köthet ki. Ilyen díjazásnak minősül minden olyan vagyoni értékű szolgáltatás, amelyet harmadik személy a munkáltatót megillető szolgáltatáson felül a munkavállalónak nyújt.
Fontos tudnunk azonban, hogy a munkavállalót munkaszerződés vagy munkaviszonyra vonatkozó szabály alapján megillető munkabért csökkenteni nem lehet arra tekintettel, hogy a munkavállaló a munkáltató előzetes hozzájárulásával az előző bekezdésben meghatározott díjazásban részesült.
A fentebb említett szabályok betartása nélkülözhetetlen a munkaviszony során. Ezért tehát nagyon fontos, hogy tisztában legyünk azzal, munkavállalóink mire jogosultak továbbá, hogy milyen kötelezettségek terhelnek minket, mint munkaadókat.
BérPortál – www.berportal.hu-Minden jog fenntartva