2019. január 1-jétől a munka törvénykönyvéről szóló törvény alapján foglalkoztatott saját jogú nyugdíjas munkavállalóval kapcsolatban több módosítással is találkozhatunk. 2019. január 1-jétől a saját jogú nyugdíjas munkavállaló nem minősül biztosítottnak a Tbj törvény értelmében. Előfordulhat, hogy saját jogú nyugdíjas munkavállalónk rövidebb vagy hosszabb ideig beteg lesz, s ilyenkor felmerülhet a kérdés, hogy milyen díjazást számfejthetünk részére. Cikkünkben arra térünk ki, hogy a saját jogú nyugdíjas dolgozónknak számfejthető-e betegszabadság.
2019. január 1-jétől az egyik legfontosabb változás, hogy a saját jogú nyugdíjas munkavállaló jogviszonya mentesül a Tbj. törvény szerinti biztosítási kötelezettség teljesítése alól, valamint járulékfizetési kötelezettségük sem keletkezik.
Nem árt tudnunk, hogy a Munka Törvénykönyve szerint munkaviszonyban álló saját jogú nyugdíjasnak minősülő személy a járulékalapot képező jövedelme után nem fizet természetbeni egészségbiztosítási járulékot és nyugdíjjárulékot 2019. január 1-jétől. Ha a nyugdíj folyósítása szünetel, a saját jogú nyugdíjas foglalkoztatott pénzbeli egészségbiztosítási járulékot is köteles fizetni.
Ne felejtsük el, hogy munkaerő-piaci járulékot a saját jogú nyugdíjas személyek után továbbra sem kell vonnunk.
A betegszabadságra vonatkozó szabályokat a Munka Törvénykönyve tartalmazza.
Jó, ha tudjuk, hogy munkavállalónkat egy naptári év egészére, amennyiben a munkaviszonya egész évben fennáll, törvény szerint 15 nap betegszabadság illeti meg. Ez alól nem lesz kivétel a saját jogú nyugdíjas, munkaviszony keretében foglalkoztatott munkavállalónk sem.
Év közben kezdődő munkaviszony esetén a betegszabadság az év hátra lévő időszakára arányosan jár. Az arányosítás során a fél napot elérő töredéknapot egész napként kell figyelembe vennünk.
Betegszabadság akkor jár a munkavállalónknak, ha keresőképtelen. Ne felejtsük el, hogy nem minden keresőképtelenség jogosít betegszabadságra, így nem illeti meg betegszabadság a munkavállalónkat
a) a társadalombiztosítási szabályok szerinti üzemi baleset,
b) a társadalombiztosítási szabályok szerinti foglalkozási betegség, valamint
c) a veszélyeztetett várandósság
miatti keresőképtelenség tartamára.
A betegszabadság tartamára a távolléti díj 70 százaléka jár. A saját jogú nyugdíjas munkavállalónktól ebben az esetben is csak a 15 százalékos mértékű személyi jövedelemadót kell levonnunk.
Nézzük meg, hogy ha például dolgozónk munkaviszonya 2019. április 1-jén kezdődik, akkor hogyan alakul a betegszabadság napjainak kiszámítása!
Betegszabadság keret számítás szempontjából kieső napok:
Év napjainak száma: 365 nap
Év elejétől a munkaviszony kezdetéig eltelt napok száma: 90 nap
Az arányos napok száma, mellyel csökken az éves teljes keret napjainak száma:
15 / 365 * 90 = 3,7 nap
Tehát dolgozónknak 15 – 3,7 = 11,3 azaz kerekítve 11 munkanap betegszabadsága van az évből hátra lévő időre.
Bizonyos kérdésekben kollektív szerződésben eltérhetünk, de csakis a munkavállalónk javára. Ilyen lehet például a betegszabadság napjainak számát meghatározó szabály, az arra vonatkozó törvényi előírás, mely szerint betegszabadság csakis bizonyos keresőképtelenség tartamára jár, és akár az év közben kezdődő munkaviszony esetén az arányosítás szabályai.
Ne felejtsük el, hogy a Mt. szerinti munkaviszonyban álló saját jogú nyugdíjas egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokra (csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj, táppénz), továbbá 2019. január 1-jétől baleseti ellátásokra (baleseti egészségügyi szolgáltatás, baleseti táppénz, baleseti járadék), baleseti hozzátartozói nyugellátásra nem szerez jogosultságot.
A betegszabadságra vonatkozó törvényi előírások mellett a szükséges adminisztráció betartását se feledjük! A saját jogú nyugdíjasok bérszámfejtésére vonatkozó szabályokat is tartsuk szem előtt!
Forrás:
A társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény 4. § f) pontja, 5. § (1) bek. a) pontja, 14. §, 15. § (1) bek., 25. §, 25/A §.
A Munka Törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény 124. §, 126. §, 135. § (1) bek. c) pont, (2) bek. n) pont
BérPortál – www.berportal.hu – Minden jog fenntartva