A hatékony napi munkavégzéshez kapcsolódóan fontos, hogy dolgozónk kellően ki tudja magát pihenni, fel tudjon töltődni. A Munka Törvénykönyve pontosan meghatározza, hogy a napi munkaidő befejezése és a következő munkanapi munkakezdés között legalább hány órának kell eltelnie. Cikkünkben a napi pihenőidő szabályait foglaljuk össze.
Jó, ha tudjuk, hogy munkavállalóinknak a napi munka befejezése és a következő munkanapi munkakezdés között legalább tizenegy óra egybefüggő pihenőidőt kell biztosítanunk. Ezt nevezzük napi pihenőidőnek.
Ne felejtsük el, hogy a törvény kitér arra is, hogy a legalább tizenegy órányi pihenőidőtől milyen esetekben térhetünk el.
A napi pihenőidő időtartama legalább nyolc óra
a) az osztott munkaidőben,
b) a megszakítás nélküli,
c) a több műszakos vagy
d) az idényjellegű tevékenység keretében
foglalkoztatott munkavállaló esetében.
A törvény által meghatározott kivételes esetekhez kapcsolódóan fontos kiemelnünk, hogy a két egymást követően beosztott napi pihenőidők együttes tartama legalább huszonkét óra.
Nem árt tudnunk, hogy a napi pihenőidő, ha az a nyári időszámítás kezdetének időpontjára esik, legalább tíz, illetve az előbbiekben felsorolt négy esetben legalább hét óra is lehet.
A készenlétet követően nem kell pihenőidőt beosztanunk, ha a munkavállalónk munkát nem végzett.
Legyünk figyelemmel a napi pihenőidő törvényi előírásaira, valamint a munkaidő beosztásához kapcsolódó törvényi előírásokat is tartsuk szem előtt!
Forrás: A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény 104. §
BérPortál – www.berportal.hu – Minden jog fenntartva