A munkáltató jogutód nélküli megszűnése esetében a munkaviszony szintén automatikusan megszűnik. Érdemes tudnunk, hogy ez alól nincs kivétel. A felmondási tilalom alatt állók, felmondási idejüket töltők munkaviszonya is megszűnik a munkáltató jogutód nélküli megszűnésével egyidejűleg. Jogutód nélküli megszűnés csak nem természetes személyek esetében valósulhat meg. Hiszen a természetes személy munkáltatónak minden esetben van jogutódja, aki nem más, mint az örököse. A nem természetes személy munkáltató jogutód nélküli megszűnésének eseteiről külön jogszabályok rendelkeznek.
Nézzük, hogy mi a helyzet egyéni vállalkozónál!
Az egyéni vállalkozói tevékenységre való jogosultság a törvény erejénél fogva megszűnik az egyéni vállalkozó halála napján. Az egyéni vállalkozó halála esetén az egyéni vállalkozó özvegye, özvegy hiányában vagy annak egyetértésével örököse az egyéni vállalkozói tevékenységet folytathatja. Ennek feltétele, hogy az egyéni vállalkozói tevékenység folytatását a törvényben meghatározottak szerint, az ok bekövetkezésétől számított 90 napon belül bejelenti.
Logikailag a törvényi szabályozásból arra lehet következtetni, hogy ha az özvegy vagy az örökös folytatja az egyéni vállalkozói tevékenységet, a munkaviszony folytatódik, viszont amennyiben úgy dönt, hogy nem kívánja folytatni, abban az esetben a jogutód nélküli jogviszony megszűnésére vonatkozó szabályokat kell alkalmaznunk. Ha az özvegy vagy az örökös folytatni kívánja az egyéni vállalkozói tevékenységet, akkor a munkavállalók munkaviszonyával kapcsolatban bejelentési kötelezettséggel tartozik az adóhatóságnak az Art. 1. melléklet 3.3 pontja alapján. Ezt a T1041-es nyomtatványon teheti meg, amelyben megadja az adóhatóság felé a jogutódlással érintett munkavállalók adatait. Az adatlapon a jogelőd (az elhunyt egyéni vállalkozó) nevét, adószámát és a jogutód (örökös) megalakulásának napját (tevékenységének kezdetét) és a jogutódlás napját is meg kell adni. A jogutódlás napja az elhunyt egyéni vállalkozó halálát követő nap lesz, hiszen a vállalkozás jogutódlással történő folytatásakor a vállalkozási tevékenység folyamatosnak tekintendő.
De nézzük, hogy milyen kötelezettségeink vannak a munkáltató jogutód nélküli megszűnése esetén!
A munkáltató jogutód nélküli megszűnése esetén a munkavállalónkat megilleti a felmentési időre járó távolléti díjnak megfelelő összeg, kivéve, ha
- a felmentés tartamára a munkavállaló munkabérre nem lenne jogosult, vagy
- a jogszabály másképp rendelkezik.
A munkavállalónkat megilleti továbbá végkielégítés is, ha a végkielégítésre jogosultság egyéb feltételei is fennállnak.
Jó, ha tudjuk, hogy a jogutódlással történő megszüntetés a munkaviszonyt soha nem szünteti meg, az a jogutóddal változatlanul fennáll a jogutódlást követően is.
BérPortál – www.berportal.hu-Minden jog fenntartva