Alapvető szabály, hogy a munkaviszony minden esetben munkaszerződéssel jön létre. A munkaszerződés nem más, mint a munkáltató és a munkavállaló kétoldalú, egybehangzó, munkaviszony létesítésére irányuló akaratnyilatkozata. Emellett a törvény egyértelműen rögzíti a munkaszerződésből eredő alapvető jogokat és kötelezettségeket. Ez segítségül szolgál ahhoz, hogy egyértelműen be tudjuk határolni, hogy az alkalmazási formánk valójában munkaviszony vagy inkább egyéb munkavégzésre irányuló jogviszony-e.
Természetesen mindkét félnek, azaz a munkáltatónak és a munkavállalónak is vannak jogai és kötelezettségei. Alapvető megállapítás, hogy ami az egyik fél joga, az a másik fél kötelezettsége lesz, s ez a tény fordítva is igaz.
A munkáltató kötelezettsége
Először is, nézzük meg, hogy munkáltatóként milyen alapvető kötelezettségeink lehetnek a munkajog területén, a munkavállalóinkkal szemben.
Ilyen alapvető kötelezettségek a következők:
- A munkáltató köteles a munkavállaló számára munkabért fizetni munkájáért cserébe.
- A munkáltató köteles a munkavállalót a munkaszerződés és a munkaviszonyra vonatkozó szabályok szerint foglalkoztatni. Továbbá – a felek eltérő megállapodása hiányában – a munkavégzéshez szükséges feltételeket biztosítani.
- A munkáltató köteles a munkavállalónak azt a költségét megtéríteni, amely a munkaviszony teljesítésével indokoltan merült fel, ha ilyen felmerül. Jó, ha tudjuk, hogy a Kormány rendeletben állapítja meg a munkavállaló munkaviszonnyal összefüggő költségeinek megtérítésére vonatkozó szabályokat.
- A munkavállalót csak olyan munkára lehet alkalmazni, amely testi alkatára vagy fejlettségére tekintettel rá hátrányos következményekkel nem jár.
- A munkáltatónak egyértelműen biztosítania kell az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeit. Ehhez kapcsolódóan a munkába lépést megelőzően és a munkaviszony fennállása alatt, rendszeres időközönként köteles ingyenesen biztosítani a munkavállaló munkaköri alkalmassági vizsgálatát is.
- A fogyatékossággal élő személy foglalkoztatása során gondoskodnunk kell az észszerű alkalmazkodás feltételeinek biztosításáról, hiszen a fogyatékossággal élő embereknek lehetnek speciális igényeik az élethelyzetükből kifolyólag.
BérPortál – www.berportal.hu-Minden jog fenntartva