Fizetés nélküli szabadságot az esetek többségében a munkavállaló kérelmére szokott kiadni a munkáltató. Azonban a jogszabály azt sem tiltja meg, hogy közös megegyezéssel jöjjön létre fizetés nélküli szabadság. Sok cégnél alkalmazzák is ezt a lehetőséget a koronavírus járvány gazdasági nehézségei következtében. Így a munkavállalónak megmarad a munkája, a munkáltató pedig nem veszíti el értékes alkalmazottját. Fontos azonban tisztában lennünk azzal, hogy számos előnye mellett sok hátránya is van. Mielőtt megkötnénk a megállapodást a fizetés nélküli szabadságról, érdemes végig gondolnunk az előnyöket és hátrányokat és csak ez után dönteni.
Alapvetően a munkavállalónak gyermeke személyes gondozása érdekében jár a fizetés nélküli szabadság, mégpedig a gyermek tizedik életéve betöltéséig a gyermekgondozást segítő ellátás folyósításának tartama alatt. Továbbá a munkavállalónak hozzátartozója tartós – előreláthatólag harminc napot meghaladó – személyes ápolása céljából, az ápolás idejére, de legfeljebb két évre fizetés nélküli szabadság jár. Fontos, hogy a tartós ápolást és annak indokoltságát az ápolásra szoruló személy kezelőorvosának kell igazolnia. A munkavállalónak fizetés nélküli szabadság jár a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés tartamára is.
Így kérhető fizetés nélküli szabadság
Figyeljünk rá, hogy a munkavállalónak a fizetés nélküli szabadság igénybevételét legalább tizenöt nappal korábban írásban be kell jelentenie. A fizetés nélküli szabadság a munkavállaló által megjelölt időpontban, de legkorábban a szabadság megszüntetésére irányuló jognyilatkozat közlésétől számított harmincadik napon szűnik meg.
Most nézzük meg a felek közös megállapodásán alapuló fizetés nélküli szabadság részleteit, előnyeit és hátrányait.
A munkavállaló kérhet fizetés nélküli szabadságot egyéb esetekben is, mint például építkezés céljából, azonban itt a munkáltató dönthet, hogy elfogadja-e ezen kérelmet és megadja-e a munkavállalójának a kért fizetési szabadságot.
A koronavírus járvány miatt kialakul nehéz gazdasági helyzetben sok munkáltató ideiglenesen nem tudja foglalkoztatni az alkalmazottait. Emellett mivel sok munkáltató fontosnak tartja, hogy a munkaerő ne menjen el tőle, egy járható útnak tartja a megállapodást, a fizetés nélküli szabadságra. Így a munkahelyen maradnak a jó munkaerők és a munkavállalóknak is megmarad az állásuk. Fontos azonban, hogy ehhez mindkét fél egybehangzó akarata kell. Tehát ha mindkét fél egyet ért abban, hogy a munkát egy későbbi időpontban szándékoznak folytatni, nagyon fontos, hogy a részleteket is tisztázzuk az írásban kötött megállapodásban, például azt, hogy mikor ér véget a fizetés nélküli szabadság. Itt lehetőség van arra, hogy egy konkrét dátumot határozzunk meg, de arra is lehetőség van, hogy csupán azt kössük ki, hogy a veszély helyzet megszűnését követően történik az ismételt munkába állás.
Megszüntethető a munkaviszony fizetés nélküli szabadság alatt?
A munkaviszony fizetés nélküli szabadság alatt is megszüntethető mindkét fél részéről. A munkavállaló egyszerűbb helyzetben van ilyen szempontból, ugyanis a törvény kimondja, hogy határozatlan időtartamú munkaviszonyának felmondását nem szükséges megindokolnia. A munkáltatónak is lehetősége van megszüntetni a munkaviszonyt, ha például az építkezésre igénybe vett fizetés nélküli szabadsága alatt a munkavállaló máshol vállal munkát. Viszont ha a fizetés nélküli szabadságot a munkavállaló a jogszabályban rögzítettek alapján veszi igénybe, úgy védve van a munkáltatói felmondás alól.
Nagyon fontos tisztában lennünk azzal, hogy a fizetés nélküli szabadság nem számít munkaviszonyban töltött időnek, így ezen időtartamra szünetel a munkavállaló biztosítása, így egészségbiztosítási ellátásokra sem jogosult. Továbbá a fizetés nélküli szabadság időtartama nem számít be a társadalombiztosítási ellátások, például az öregségi nyugdíj megszerzéséhez szükséges időtartamba.
Mivel a koronavírus járvány egy speciális helyzetet teremtett, így speciális intézkedésekre volt szükség, így tehát a koronavírus okozta veszélyhelyzetre tekintettel, a fizetés nélküli szabadságra vonatkozóan is született ideiglenes rendelkezés. Ez alapján pedig a veszélyhelyzet fennállásának időszakában azon munkavállaló, aki a veszélyhelyzetből kifolyólag van fizetés nélküli szabadságon, az jogosult az egészségügyi szolgáltatásra. Ugyanakkor itt fontos megemlíteni, hogy ez kizárólag az orvosi ellátást foglalja magában továbbá, 2020. május 1-jétől egészségügyi szolgáltatási járulékot kell megállapítania, bevallania és megfizetnie minden munkáltatónak, akinek munkavállalója fizetés nélküli szabadságon van.
Vállalhat közben munkát máshol?
A munkavállalóknak arra is van lehetőségük, hogy ha a munka hiánya miatt van, közös megegyezésen alapuló fizetés nélküli szabadságon, ezen időtartam alatt máshol munkát vállaljon. Arra azonban nagyon kell figyelni, hogy a fizetés nélküli szabadság megszűnését követően újra munkába kell állnia a régi munkahelyén.
Forrás: 2012. évi I. törvény a munka törvénykönyvéről
BérPortál – www.berportal.hu – Minden jog fenntartva
