A HR vezetők felé gyakori elvárás a cégtulajdonosok részéről, hogy a munkaerő-költség lehető legalacsonyabban tartása. Ez nem egyszerű feladat, amikor a dolgozók egyre magasabb bérigénnyel lépnek fel. A középutat azonban meg lehet találni a különböző bérezési- és foglalkoztatási formák alkalmazásával, kedvezmények igénybevételével.
A kiindulási alapunk az, hogy a dolgozónak a kézhez kapott nettó bér a fontos, a cégtulajdonosnak pedig a teljes munkaerő költség, beleértve a bérköltségen felül a járulékterheket is. Tehát az optimális megoldás ennek a két értéknek a közelítése egymáshoz. Ehhez az alábbiakban részletezünk néhány lehetőséget.
Nyugdíjas munkavállalók
Abban az esetben, ha a munkakörök megengedik, alkalmazhatunk öregségi nyugdíjban részesülő munkavállalókat, tekintve, hogy esetükben a bruttó bér jelenti a teljes költséget, szocho nem terheli a bérüket, és tb járulékot sem kell fizetniük (csak az öregségi nyugdíjas és a nők 40 nyugdíjasok tartoznak ebbe a körbe!). Az egyedüli levonás a munkabérükből a 15% szja lesz.
Kedvezményekkel rendelkező egyéb korcsoportok
Persze nem minden esetben van nyugdíjas jelentkező, vagy a munkakörből adódóan nem tehetjük meg hogy nyugdíjas munkavállalót alkalmazzunk. Ekkor megnézhetjük, hogy milyen kedvezmények adódhatnak még.
Például a 25 évnél fiatalabb munkavállalók foglalkoztatásának ösztönzésére az ebben a korban lévő munkavállalók a KSH által közzétett, tárgyévet megelőző év július hónapjára vonatkozó bruttó átlagkereset mértékéig nem fizetnek szja-t. Ez az összeg 2025-ben havonta 656.785 ft. A bérükből tb járulékot vonunk, és szocho-t is fizetni kell utánuk. Ez a kedvezmény a cég számára időben korlátozott, tehát ezt is vegyük figyelembe amikor a költségeket tervezzük.
Ezen kívül a négy vagy több gyermeket nevelő anyáknak járó kedvezmény, a személyi kedvezmény, a 30 év alatti anyák kedvezménye érvényesíthető még, ha arra jogosult a munkavállaló. Fontos, hogy a munkavállalónál rákérdezzünk a munkaviszony kezdetekor, hogy tud e érvényesíteni kedvezményt, illetve szeretne e élni a jogosultságával. Tájékoztassuk a munkavállalókat a lehetőségekről, és segítsük őket a nyilatkozatok kitöltésében is mert sok esetben az ismeretek hiánya miatt nem veszik igénybe a kedvezményeket.
Szocho kedvezmények
Szocho kedvezménnyel érintett dolgozókat is alkalmazhatunk, így megspórolhatjuk akár a teljes 13% adót. Nézzük is meg, hogy melyek a gyakorlatban leginkább előforduló kedvezmények:
- munkaerőpiacra lépők kedvezménye
- szakképzettség nélküli munkavállalók kedvezménye
- megváltozott munkaképességű munkavállalók kedvezménye
Egyszerűsített foglalkoztatás
Másik megoldás, ha egyszerűsített foglalkoztatással oldjuk meg a munkaerő hiányt. Ez ugyan korlátozottabb megoldási lehetőség, tekintve az alkalmazható létszámot és az alkalmazásban töltött napok számára vonatkozó korlátozásokat, de a költségeket illetően kedvezőbb mint a normál munkaviszonyban foglalkoztatás.
Egyéb munkavégzésre irányuló jogviszony
Fentieken kívül megbízási szerződéssel is elvégeztethetünk bizonyos feladatokat, azonban arra figyeljünk, hogy a megbízás nem jelentheti a munkaviszony kiváltását. Megbízásnál nincs alá-fölé rendelt viszony a megbízó és megbízott között, nincs megjelölve munkakör. A megbízás tárgya mindig bizonyos feladat elvégzése, és a megbízott nem köteles személyesen elvégezni a feladatot, valamint nem kaphat a megbízótól utasítást a munkavégzés időtartamára és beosztására vonatkozóan.
Kisebb feladatok elvégzésére azonban megfelelő lehet, és ha a kifizetendő összeg nem keletkeztet biztosítási jogviszonyt a megbízottnak, akkor csak szja-t kell fizetnie, tb járulékot nem.
Munkavállalónkkal is köthetünk megbízási szerződést, de csak akkor, ha a megbízás olyan feladat elvégzésére irányul, ami nem tartozik a dolgozó munkakörébe.
Béren kívüli- és adómentes juttatások
Ezeken kívül alkalmazhatunk cafeteria rendszert is a cégnél, a különböző kedvező adózású (pl. SZÉP kártya, Aktív Magyarok alszámla) és adómentes elemek (pl. a 35 év alatti munkavállalók lakhatási támogatása), valamint a költségtérítések lehetséges elemei (utazási költség térítése bizonyos feltételek fennállása esetén, távmunka szerződés esetén költségtérítés a minimábér 10%-ig) közül válogatva csökkenthetjük a bérterheket. Fontos azonban, hogy ezen elemek a munkabéren felül adhatóak, az alapbért vagy annak egy részét ezekkel nem válthatjuk ki.
Fenti lehetőségek alkalmazásával akár jelentős költséget is megtakaríthatunk cégünknek úgy, hogy munkavállalóink juttatása nem csökken, sőt esetleg emelkedik is.

Professzionális bérszámfejtés, Outsourcing.
BérPortál – www.berportal.hu-Minden jog fenntartva