Amikor a munkavállaló és a munkáltató útjai hosszabb idő után elválnak, bizonyos esetekben előfordulhat, hogy a több évnyi munkavégzés nem maradhat el plusz díjazás nélkül. Ez a díjazás végkielégítés néven ismert.
A végkielégítés célja, hogy a hosszabb ideje munkaviszonyban álló munkavállalóinknak anyagi segítséget, támogatást nyújtsunk, a törvényben fennálló jogosultsági feltételek megléte esetén. Ezáltal tehát a végkielégítés szociális funkciót tölt be. Másrészt a hosszabb ideje, megszakítás nélküli munkaviszony esetén munkavállalónk munkáját ismerjük el ezáltal, tehát egyfajta jutalmazást tesz lehetővé.
Na, de nézzük a részleteket!
A munkavállalónkat végkielégítés illeti meg, ha munkaviszonya
a) a munkáltató felmondása,
b) a munkáltató jogutód nélküli megszűnése alapján szűnik meg, vagy
c) a munkáltató személyében bekövetkező változás esetén, ha a gazdasági egységet átvevő munkáltató nem a Munka Törvénykönyve hatálya alá tartozik, s a dolgozó munkaviszonya emiatt szűnt meg,
és a végkielégítésre való jogosultság feltétele, hogy a munkaviszony a felmondás közlésének, vagy a munkáltató jogutód nélküli megszűnésének időpontjában a szükségesen meghatározott tartamban fennállt.
A végkielégítésre való jogosultság szempontjából nem kell figyelembe vennünk azt az egybefüggően legalább harminc napot meghaladó tartamot, amelyre a munkavállalót munkabér nem illette meg, kivéve
a) a szülési szabadság és a gyermek ápolása, gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság,
b) a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság három hónapot meg nem haladó tartamát.
Ne felejtsük el, hogy a végkielégítés összegét a munkáltatónál munkaviszonyban eltöltött idő határozza meg. Tehát végkielégítés címén:
a) legalább három év esetén egyhavi,
b) legalább öt év esetén kéthavi,
c) legalább tíz év esetén háromhavi,
d) legalább tizenöt év esetén négyhavi,
e)legalább húsz év esetén öthavi,
f) legalább huszonöt év esetén hathavi távolléti díj összege jár a munkavállalónak.
Bizonyos esetekben azonban magasabb összeg is járhat dolgozónknak.
A végkielégítésnek
- a)–b) pontban meghatározott mértéke egyhavi,
- c)–d) pontban meghatározott mértéke kéthavi,
- e)–f) pontban meghatározott mértéke háromhavi
távolléti díj összegével emelkedik, ha a munkaviszony a végkielégítésre jogosító feltételekben meghatározott módon és a munkavállalóra irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőző öt éven belül szűnik meg.
Jó, ha tudjuk, hogy nem jár végkielégítés a munkavállalónknak, ha a felmondás közlésének vagy a munkáltató jogutód nélküli megszűnésének időpontjában nyugdíjasnak minősül, vagy a felmondás indoka a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartása vagy a nem egészségi okkal összefüggő képessége.
BérPortál – www.berportal.hu-Minden jog fenntartva