berportal.hu
  • Főoldal
  • HR – Munkaügy
  • Bér
  • Bérkalkulátor
  • Iratminták
  • Szakmai anyagok

berportal.hu

Banner
  • Főoldal
  • HR – Munkaügy
  • Bér
  • Bérkalkulátor
  • Iratminták
  • Szakmai anyagok
0
Bér

Mennyi a táppénz összege?

Bérportál 2022.03.01.
2022.03.01.
Mennyi a táppénz összege?

A táppénz összegét több tényező befolyásolja, így elsődlegesen az a jövedelem határozza meg, amely után a biztosított társadalombiztosítási járulék megfizetésére kötelezett, hiszen a számítás során a táppénz alapját e jövedelem naptári napi átlaga képezi. 

A táppénz mértéke a biztosításban töltött időtől, illetve az esetleges kórházi ápolástól függően a napi átlagkereset 60 %-a, illetve 50%-a a lent ismertetett maximumösszeg figyelembe vételével. 

A táppénz összegének megállapítását a következő tényezők befolyásolják:

  1. a táppénz megállapításánál figyelembe vehető maximális időszak, ún. irányadó időszak, amelyen belül a – járulékalapot képező – jövedelem, illetve a jövedelemmel ellátott időtartam (napjainak száma) vehető figyelembe, ún. számítási időszak,
  2. a táppénz alapját képező jövedelem összege,
  3. az 1-2 pont (irányadó időszak, ezen belül a számítási időszak és a jövedelem) alapján a táppénz alapját képező naptári napi jövedelem,
  4. a táppénz %-os mértéke
  5. az egy napra járó táppénz maximalizált összege.

A kifizetőhely vagy az egészségbiztosító kérelemre tájékoztatást nyújt a megállapított ellátás összegének kiszámítása során figyelembe vett adatokról.

Az ellátás összegének megállapításakor minden esetben csak a táppénzre való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyban személyi jövedelemadó-előleg megállapításához bevallott jövedelmet kell figyelembe venni.

Tehát amennyiben Ön munkahelyet váltott, a táppénz számításánál az előző munkáltatónál elért és bevallott jövedelmet már nem lehet figyelembe venni. Kivételt képez ez alól, ha 30 napon belül visszamegy a korábbi munkáltatójához, jogszabály szerint átalakult jogviszony alapján ismételten biztosítottá válik, vagy a munkaviszonya jogutódlással szűnt meg.

1. Irányadó időszak folyamatos biztosítás esetén

Folyamatos biztosítás esetén az ellátásra való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszony első napjától az ellátásra való jogosultságot megelőző harmadik hónap utolsó napjáig terjedő időszak, melynek kezdő napja nem lehet korábbi, mint az ellátásra való jogosultságot megelőző naptári év első napja.

Folyamatos biztosítási idő 

A biztosítás akkor folyamatos, ha abban 30 napnál hosszabb megszakítás nincs. Amennyiben a folyamatos biztosítási idő az irányadó időszakban megszakad, a táppénz alapjaként a megszakítást megelőző jövedelmet nem lehet figyelembe venni.

2. A figyelembe vehető jövedelem

A táppénz összegének meghatározásához meg kell állapítani, hogy Ön, mint igénylő rendelkezik-e a jelenlegi munkahelyén a jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számítva 180 naptári napi jövedelemmel.

A táppénz összegének megállapításánál jövedelemként kizárólag a jogosultság kezdő napján fennálló munkaviszonyában (egyéb biztosítási jogviszonyában) elért, a személyi jövedelemadó-előleg megállapításához az állami adóhatósághoz bevallott, társadalombiztosítási járulékalapot képező jövedelmet lehet figyelembe venni.

   1) Amennyiben az igénylő, a táppénz jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számítva rendelkezik 180 naptári napi jövedelemmel akkor a táppénz alapját, ezen 180 napi jövedelem figyelembe vételével kell megállapítani, ha a biztosítási idő folyamatos. A folyamatos biztosítási idő megszakítása esetén, a megszakítást megelőző jövedelmet nem lehet figyelembe venni. A 180 napi jövedelem keresésekor legfeljebb az ellátásra való jogosultság kezdő napját megelőző naptári év első napjáig lehet visszamenni.

     2) Ha az 1. pontban meghatározott időtartamban nincs 180 naptári napi jövedelme, de ezen időtartam alatt a jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számítva rendelkezik legalább 120 naptári napi jövedelemmel, akkor a táppénz alapját a 120 naptári napi tényleges jövedelem figyelembevételével kell megállapítani.

Ezt a szabályt alkalmazni akkor lehet, ha van az ellátásra való jogosultságot közvetlenül megelőzően legalább 180 nap folyamatos – Tbj. 6. § szerinti – biztosítási jogviszonya.

   3) Amennyiben az 1. és 2. pontban meghatározottak szerint nem lehet a táppénz alapját megállapítani, vizsgálni kell, hogy az igénylő rendelkezik-e a jogosultság kezdő napját megelőzően – Tbj. 6. § szerinti – 180 nap folyamatos biztosítási idővel.

  • HA IGEN: Akkor a táppénz alapját az ellátásra való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyában elért – legalább 30 napnyi – tényleges jövedelem, ennek hiányában a szerződés szerinti jövedelem figyelembevételével kell megállapítani.
  • HA NEM: Akkor a táppénzt a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, kivéve, ha a táppénzre való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyában elért – legalább 30 naptári napi – tényleges jövedelme, ennek hiányában szerződés szerinti jövedelme a minimálbérnél kevesebb. Ez esetben a tényleges vagy szerződés szerinti jövedelem alapján kell a táppénz alapját megállapítani.

A tényleges jövedelmet ebben az esetben is az ellátásra való jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától az előző év első napjáig terjedő időszakban elért jövedelemből kell megállapítani.

    4) Ha az igénylőnek a táppénzre való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyában azért nincs legalább 180 naptári napi tényleges jövedelme, mert legkevesebb 180 napig táppénzben, baleseti táppénzben, csecsemőgondozási díjban, örökbefogadói díjban vagy gyermekgondozási díjban – ide nem értve a méltányosságból megállapított ellátásokat – részesült, a táppénz naptári napi összegét az utolsóként megállapított ellátás alapjának figyelembevételével kell megállapítani. Ezt az összeget össze kell hasonlítani a tényleges, ennek hiányában szerződés szerinti jövedelemmel, és amelyik a kedvezőbb azt kell folyósítani.

Egyidejűleg fennálló több biztosítási jogviszony esetén

Aki egyidejűleg fennálló több biztosítási jogviszonya alapján (pl. 2 munkahelye van, munkaviszonya mellett egyéni vállalkozó is, stb.) jogosult táppénzre, annak a táppénzfolyósítás időtartamát és a táppénz összegét, mértékét jogviszonyonként kell megállapítani. 

Amennyiben Önnek jelenleg több biztosítási jogviszonya is van, és a figyelembe vehető időszakban van olyan biztosítási jogviszonya is, ami időközben megszűnt, akkor a megszűnt biztosítási jogviszonyban töltött napokat az alábbiak szerint kell figyelembe venni.

Az ellátásra való jogosultságot megelőzően megszűnt biztosítási jogviszonyból származó biztosításban töltött napok közül azokat, amelyek megelőzik a táppénzre való jogosultság első napján fennálló biztosítási jogviszony kezdő napját, össze kell számítani a fennálló biztosításban töltött napokkal.

A fennálló biztosítási jogviszonyhoz abban az esetben is hozzá kell számítani a megszűnt biztosítási jogviszony azon időtartamát, amely alatt a fennálló jogviszonyban a biztosítás szünetelt, ha a megszűnt biztosítási jogviszony nem az ellátásra való jogosultság első napján fennálló biztosítási jogviszony kezdő napját megelőzően szűnt meg.

Az összeszámított biztosítási jogviszony időtartamát ahhoz a – fennálló – biztosítási jogviszonyhoz kell hozzászámítani, amelyikben a biztosított az ellátást kéri.

Amennyiben több biztosítási jogviszony alapján kéri az ellátást, valamennyi fennálló jogviszonyához hozzá kell számítani a biztosítás kezdő napját megelőző, megszűnt biztosítási jogviszonyból származó napokat.

A táppénz alapjánál figyelembe vehető juttatások 

A táppénz összegének megállapításánál figyelembe vehető jövedelemként azokat a juttatásokat, bevételeket kell számításba venni, amelyek az adóelőleg megállapításához az állami adóhatóságnál bevallott, társadalombiztosítási járulékalapot képeznek.

Amennyiben a táppénz alapjának kiszámításával érintett időszakban, valamely jövedelem után társadalombiztosítási járulék kerül levonásra, és bevallásra, akkor ez a táppénz összegének kiszámítása során beszámításra kerül.

Forrás: Magyar Államkincstár

Ügyvitel Port
Ügyvitel Port – Dolgozói bére a mi lelkiismeretünk.

BérPortál – www.berportal.hu-Minden jog fenntartva

táppénz

További kapcsolódó cikkek

A készenlét fontos tudnivalói

Melyek a végrehajtás alól mentes jövedelmek?

Betegszabadság vagy táppénz?

A végkielégítés lényeges tudnivalói

10 indok a bérszámfejtés outsourcing mellett

A tb. kiskönyv vezetésének szabályai

Hibás bérszámfejtés! Menthető még?

FONTOS VÁLTOZÁS A FIZETÉSI MEGHAGYÁS KÉZBESÍTÉSÉBEN

A SZÉP-kártya-juttatás kedvező változásai

Hírlevél

Iratkozzon fel szakmai hírlevelünkre, hogy ne maradjon le a legfrissebb szakmai információkról, tippekről Munkaügy, Bér és HR témákban!

Bérszámfejtünk ön helyett

 

Nettó-Bruttó Bérkalkulátor

Legfrissebb cikkek

  • Mi a munkaszerződés kötelező tartalma?

    2025.04.24.
  • A készenlét fontos tudnivalói

    2025.04.10.
  • A munkaidő nyilvántartás

    2025.03.25.
  • Képzés a munkahelyen: kötelezhet a munkáltató?

    2025.03.18.
  • Melyek a végrehajtás alól mentes jövedelmek?

    2025.03.12.

Integrált BÉR és TB szoftver

 

XL IDŐ - Online Munkaidő-nyilvántartó szoftver

 

 

Szakmai anyagok

  • Bérpótlékok juttatása helyesen 2025. - Szakkönyv 4.200 Ft
  • Munkaügyi Iratminta Csomag Munkaügyi Iratminta Csomag 15.000 Ft

Kövess minket

Facebook

Hírlevél

Iratkozzon fel szakmai hírlevelünkre, hogy ne maradjon le a legfrissebb szakmai információkról, tippekről Munkaügy, Bér és HR témákban!

Kulcsszavak

bejelentés biztosított bér bérpótlék bérszámfejtés családi kedvezmény egyszerűsített foglalkoztatás felmondás foglalkoztatás garantált bérminimum home office hr juttatás jövedelem kedvezmény koronavírus letiltás megbízás minimálbér munka munkabér munkahely munkaidő munkaidőkeret munkakör munkaszerződés Munka törvénykönyve munkaviszony munkaviszony megszűnése munkavállaló munkavégzés munkáltató műszakpótlék pihenőidő próbaidő pótszabadság részmunkaidő szabadság szabadság kiadása szerződés szép-kártya szülői szabadság toborzás táppénz távmunka

Szakmai anyagok

  • Munkaügyi Iratminta Csomag Munkaügyi Iratminta Csomag 15.000 Ft
  • Bérpótlékok juttatása helyesen 2025. - Szakkönyv 4.200 Ft
  • Facebook
  • RSS

@2025. - Bérportál - HR és Bér egy helyen - Minden jog fenntartva - Kapcsolat - Adatkezelési Tájékoztató

berportal.hu
  • Főoldal
  • HR – Munkaügy
  • Bér
  • Bérkalkulátor
  • Iratminták
  • Szakmai anyagok

Recent Posts

  • Mi a munkaszerződés kötelező tartalma?

    2025.04.24.
  • A készenlét fontos tudnivalói

    2025.04.10.
  • A munkaidő nyilvántartás

    2025.03.25.
  • Képzés a munkahelyen: kötelezhet a munkáltató?

    2025.03.18.
  • Melyek a végrehajtás alól mentes jövedelmek?

    2025.03.12.
@2025. - Bérportál - HR és Bér egy helyen - Minden jog fenntartva - Kapcsolat - Adatkezelési Tájékoztató