Az egyéni vállalkozó amennyiben biztosítottnak minősül, szem előtt kell tartanunk, hogy a levonandó járulékok alapját speciális szabályok szerint állapítsuk meg. A járulékok alapjának, valamint a vállalkozói jövedelem szerinti adózás esetén a vállalkozói kivét arányosítására vonatkozóan is eltérő szabályokat kell alkalmaznunk, mint egy munkaviszonyban álló személy esetében. Cikkünkben a tört havi kivét és erre az időszakra figyelembe vehető járulékalapok arányosítási szabályait foglaljuk össze egyéni vállalkozó esetén.
Tartsuk szem előtt, hogy a biztosított egyéni vállalkozó a tíz százalékos mértékű nyugdíjjárulékot, valamint a négy százalékos mértékű természetbeni egészségbiztosítási járulékot, a három százalékos mértékű pénzbeli egészségbiztosítási járulékot, és a másfél százalékos mértékű munkaerő-piaci járulékot vállalkozói jövedelem szerinti adózás esetén a vállalkozói kivét után fizet meg. Ne felejtsük el, hogy a nyugdíjjárulék alapja havonta legalább a minimálbér, az egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék alapja havonta legalább a minimálbér másfélszerese.
Jó, ha tudjuk, hogy amennyiben a jogviszony nem áll fenn a naptári hónap egészében, a járulékfizetési alsó határ kiszámításánál egy naptári napra a járulékalap harmincad részét kell alapul vennünk. Ezt a szabályt kell alkalmaznunk akkor is, ha az egyéni vállalkozó biztosítási jogviszonya a hónap közben kezdődött vagy szűnt meg.
Nem árt tudnunk, hogy az egyéni vállalkozót saját maga után havonta terhelő szociális hozzájárulási adó alapja legalább a minimálbér 112,5 százaléka. Az adó alapja az egyéni vállalkozói jogállás fennállása minden napjára számítva legalább a minimálbér 112,5 százalékának harmincad része, ha e jogállással a vállalkozó nem rendelkezik a hónap minden napján.
Az egy hónapra fizetendő adó alapjának megállapításkor nem kell számításba venni a hónapnak azt a napját, amelyre az egyéni vállalkozói jogállására tekintettel mentesül az adófizetés különös szabályainak alkalmazása alól. Ilyen esetben az adó alapja a hónap többi napjára számítva legalább minimálbér 112,5 százalékának harmincad része.
Legyünk arra is figyelemmel, hogy amennyiben az egyéni vállalkozó a tevékenységét legalább középfokú iskolai végzettséget, illetőleg középfokú szakképzettséget igénylő feladatkörben látja el, a minimálbér alatt a garantált bérminimum összegét kell értenünk. 2019-ben a minimálbér összege 149.000 forint, míg a garantált bérminimum összege 195.000 forint.
Ne felejtsük el az egyéni vállalkozó számfejtéséhez kapcsolódó további törvényi előírások, valamint a szükséges adminisztráció betartását sem!
BérPortál – www.berportal.hu – Minden jog fenntartva