Az egyszerűsített foglalkoztatás, 2021-ben is nagy népszerűségnek örvend. Nagy előnye, hogy bár bejelentéskötelezettséggel jár, mégsem számít szerződéses munkaviszonynak. További előny, hogy ezen foglalkoztatási forma is szolgálati időnek minősül. Időtartamát mi határozhatjuk meg, az alapján, hogy milyen munkára és mennyi ideig szeretnénk egyszerűsített foglalkoztatás keretében foglalkoztatni a dolgozóinkat. Így mind a munkavállaló, mind a munkáltató jól járnak.
A munkáltató által fizetendő közteher mértéke a munkaviszony minden naptári napjára munkavállalónként:
• mezőgazdasági idénymunka esetén 500 forint,
• turisztikai idénymunka esetén 500 forint,
• alkalmi munka esetén 1 000 forint,
• filmipari statiszta alkalmi munkája esetén 2021. január 22-től 4 000 forint.
A munkáltatónak a közterhet a tárgyhónapot követő hónap 12-éig a NAV Egyszerűsített foglalkoztatásból eredő közteher befizetések elnevezésű, 10032000-06057763 számlaszámú beszedési számlára kell megfizetnie.
A közteher kiváltja
• a munkáltató oldalán a szociális hozzájárulási adót, szakképzési hozzájárulást, rehabilitációs hozzájárulás, valamint az Szja tv-ben a munkáltatóra előírt adóelőleg-levonási kötelezettséget,
• a munkavállaló oldalán a társadalombiztosítási járulékot és a személyijövedelemadó-előleg fizetését.
Ha a munkáltató a létszám-, idő-, illetve – filmipari statisztánál – kereseti korlát túllépésével létesít munkaviszonyt, nem alkalmazhatja az egyszerűsített foglalkoztatás kedvező rendelkezéseit. Ilyen esetben a munkáltatónak az egyszerűsített foglalkoztatott személy utáni személyijövedelemadó- és járulékkötelezettségekre az Szja tv., a Tbj. szabályait, valamint a szociális hozzájárulási adóra vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmaznia a feltételek megsértése feltárásának időpontjától annyi ideig ameddig a kedvezőbb rendelkezéseket jogosulatlanul alkalmazta.
Mikor nem kell közterhet fizetni?
Az előzőektől eltérően, a munkáltató nem fizet közterhet, ha
• a munkavállaló a szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról és annak végrehajtásáról szóló uniós rendeletek, vagy Magyarország által kötött kétoldalú szociálpolitikai, szociális biztonsági egyezmény (Egyezmények) alapján másik tagállamban, illetőleg egyezményben részes másik államban biztosított és
• az Egyezmények alapján kiállított, az egyezményben részes másik államban fennálló biztosítást tanúsító igazolással rendelkezik.
Az egyszerűsített foglalkoztatás keretei között, bár rövid távon, de magasabb bért tudunk biztosítani a munkavállalóink számra. Ennek oka az, hogy nem a rendes, szerződés szerinti munkaviszony közterheit kell fizetnie a munkavállalónk után. Nem kell fizetni munkaerőpiaci járulékot, szakképzettségi hozzájárulást és szociális hozzájárulási adót sem.
Forrás: NAV
BérPortál – www.berportal.hu-Minden jog fenntartva