Fontos tudnunk, hogy a tb. kiskönyv kiállítása és vezetése minden esetben a foglalkoztató feladata.
A biztosítottnak a biztosítási kötelezettséggel járó jogviszony létesítésekor a tb. kiskönyvet át kell adnia a foglalkoztatónak. A foglalkoztató a tb. kiskönyvbe 3 napon belül bejegyzi a biztosítási jogviszony kezdetét, és a nyomtatványt a jogviszony megszűnéséig megőrzi. A biztosítási jogviszony megszűnésekor bejegyzi a megszűnést. Ez után a tb. kiskönyvet a biztosítottnak a biztosítási jogviszony megszűnésének a napján átadja (a biztosított az átvételt igazolja).
Kifizetőhellyel rendelkező foglalkoztató feladata
A kifizetőhellyel rendelkező foglalkoztató a biztosítási jogviszony megszűnésekor a biztosítás megszűnésének időpontján kívül a tb. kiskönyvbe bejegyzi a jogviszony megszűnését közvetlenül megelőző 2 éven belül folyósított táppénz, baleseti táppénz, CSED, GYED és ÖFD időtartamát is.
A biztosítás fennállása alatt létesített újabb biztosítással járó jogviszony létesítése
Amennyiben a biztosított a biztosítás fennállása alatt újabb biztosítással járó jogviszonyt létesít, az újabb foglalkoztató a tb. kiskönyvbe szintén bejegyzi a biztosításra vonatkozó adatokat. Ezt követően a tb. kiskönyvet visszajuttatja ahhoz a foglalkoztatóhoz, ahol a biztosítás előbb kezdődött.
Amit nem kell bejegyezni a tb kis könyvbe
A tb. kiskönyvbe nem kell bejegyezni az alkalomszerűen teljesített megbízási jogviszonyokat, ha a megbízott a kifizető felé a megbízási díj kifizetésekor igazolja, hogy az eseti megbízási jogviszonyával egyidejűleg a Tbj. 6. §-ában meghatározott más jogviszonya alapján rá a társadalombiztosítási jogviszony kiterjed.
Ha a dolgozó nem adja át a kis könyvet
Abban az esetben, ha a biztosított az újabb biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyának kezdetekor a tb. kiskönyvet nem adja át, a foglalkoztató köteles a biztosítottat írásban felszólítani, hogy a tb. kiskönyvet az előző foglalkoztatójától szerezze be. Ha a biztosított azt nem szerzi be, erről a tényről a biztosítottnak írásban kell nyilatkoznia. Az írásbeli felhívást és a nyilatkozatot a foglalkoztató köteles 5 évig megőrizni. Amennyiben a biztosított a tb. kiskönyvet 30 napon belül nem adja át a foglalkoztató részére, akkor a foglalkoztató új tb. kiskönyvet állít ki.
Egyéni vállalkozó, mezőgazdasági őstermelő
Ha egyéni vállalkozóként, mezőgazdasági őstermelőként vagy EGT-s tagállamban volt biztosított, az egyéni vállalkozóként, mezőgazdasági őstermelőként fennállt biztosítási időszak igazolása érdekében az ügyfél hatósági bizonyítványt kérhet a székhelye szerinti kormányhivataltól. Az EGT tagállamban fennállt biztosítási idő igazolására kizárólag az E104 vagy S041 nyomtatvány fogadható el.
Ha a tb. kiskönyv betelik
Ha a tb. kiskönyv betelt, újat kell kiállítani. Ahhoz pedig csatolni kell a visszamenőleg 2 éven belüli biztosítási időket tartalmazó tb. kiskönyveket.
Ha a tb. kiskönyvben a biztosítási időre vonatkozóan bejegyzett adatok hiányosak vagy nem egyértelműek, a kifizetőhelynek a biztosítási időre vonatkozóan az illetékes kormányhivataltól kell adatot kérnie. Elveszett, elhagyott, megsemmisült tb. kiskönyvet a kormányhivatal pótolni nem tud. Ilyen esetben a kormányhivataltól hatósági bizonyítvány kiállítása kérhető az elveszett, elhagyott, megsemmisült tb. kiskönyv által tartalmazott biztosítási jogviszonyokról.
BérPortál – www.berportal.hu-Minden jog fenntartva