2023. január 1-jétől bővülnek a felmondási tilalmak esetkörei. Nézzük a részleteket.
A felmondás nem más, mint a másik félhez intézett olyan egyoldalú jognyilatkozat, mely a másik fél hozzájárulása nélkül megszünteti a munkaviszonyt.
A munkaviszonyt mind a munkavállaló, mind a munkáltató felmondással megszüntetheti.
A törvény lehetőséget ad arra, hogy a munkaviszony megkötésekor a felek megállapodjanak abban, hogy legfeljebb a munkaviszony kezdetétől számított egy évig, a munkaviszony felmondással nem szüntethető meg. Ilyen esetben ezt a kitételt figyelembe kell venni.
Figyeljünk arra, hogy a munkáltató bizonyos élethelyzetekben felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt. Ezekben az esetekben úgynevezett felmondási tilalom fog érvényesülni.
Nézzük meg, a felmondási tilalmak esetköreit.
A munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt
a) a várandósság,
b) a szülési szabadság,
c) az apasági szabadság,
d) a szülői szabadság,
e) a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság,
f) a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés,
g) a nő jogszabály szerinti, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésének, de legfeljebb ennek megkezdésétől számított hat hónap, és
h) a súlyos egészségi okból gondozásra szoruló hozzátartozójának, vagy a munkavállalóval közös háztartásban élő személynek nyújtott személyes gondozás (évente legfeljebb öt munkanap) tartama alatt.
Tehát bővülnek a felmondási tilalmak esetkörei, mégpedig az apasági szabadsággal, a szülői szabadsággal, és a gondozói munkaidő-kedvezménnyel.
BérPortál – www.berportal.hu-Minden jog fenntartva