A T/336 számú törvényjavaslat duplájára emelné az apák számára járó pótszabadság mennyiségét, vagyis az apaszabadság a jelenlegi duplájára nőne.
A munka törvénykönyvéről szóló törvény 118. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép: „Az apának gyermeke születése esetén, legkésőbb a születést követő második hónap végéig, tíz, ikergyermekek születése esetén tizennégy munkanap pótszabadság jár, amelyet kérésének megfelelő időpontban kell kiadni. A szabadság akkor is jár, ha a gyermek halva születik vagy meghal.”
Tehát a törvényjavaslat értelmében az apák szabadsága ötről tíz napra emelkedne. Ikergyermekek esetében pedig hétről tizennégy napra.
Indoklás az apaszabadság emelésével kapcsolatban
A törvényjavaslat indoklásában szerepel, hogy egy felmérés szerint: „A magyar férfiak körülbelül kétharmada, 63 százaléka tudatában van, hogy neki is jár a plusz szabadság a gyermek születése után, ugyanakkor a válaszadók mindössze 16 százaléka vette ezt igénybe. A KSH adatai szerint 2021. április és 2022. március között 90371 gyermek jött világra, vagyis ekkor közel 76 ezer családban csak az édesanya maradt otthon a csecsemő születésekor.” (P&G)
Akik tudatosan döntöttek úgy, hogy nem veszik igénybe az apaszabadságot, leginkább anyagi okokra hivatkoztak, csaknem ennyien pedig azt válaszolták, hogy furcsán éreznék magukat, ha emiatt mennének szabadságra. A megkérdezettek kétharmada szerint növelni kellene a törvényi minimumként járó öt munkanapos apaszabadságot. A 30–39 éves korosztály körében ez az arány még magasabb: a válaszadók 71 százaléka szerint kevés az öt munkanap. Munkahelyválasztásnál a férfiak csaknem egynegyede számára fontos szempont, hogy hány napot biztosítanak az apáknak a gyermek születése esetén.
Külföldi tapasztalatok alapján az apák megnövelt szabadsága számos pozitívummal jár mind a szülőkre, mind a gyermekre nézve. Ilyenek az alábbiak:
1. Az apa–gyermek kapcsolat elmélyülése, a korai szenzitív szakaszban kialakuló kötődés a kutatások szerint akár évtizedekre meghatározhatja apa és gyermeke kapcsolatát, miközben a korai időszakban otthon maradó apák később is gondoskodóbbak lesznek, több időt töltenek családjukkal.
2. A gyereknevelés és a háztartásmenedzsment tapasztalata jót tesz a családi munka és az otthoni teendők arányosabb elosztásának is.
3. Minden kutatás szerint mind az apák, mind pedig az anyák egészségi állapotára rendkívül jó hatással van az apaszabadság.
4. A felmérések többek között kimutatták, hogy az anyák kevesebbet keresik fel az orvosokat és kevesebb gyógyszert fogyasztanak.
5. A pozitív élményként megélt gyermekvállalás növeli annak az esélyét, hogy a pár tagjai újabb gyermekeket vállaljanak.
6. Végül, de nem utolsósorban az apaszabadság egyértelműen lojálisabbá és hatékonyabbá teszi a férfi munkavállalókat is. Több kutatás is megerősíti, hogy a fiatal, jól képzett férfiak egyre gyakrabban érdeklődnek a céges apatámogatási lehetőségekről, mielőtt egy kecsegtető állásajánlatra igent mondanak.
Forrás: T/336. Számú törvényjavaslat
BérPortál – www.berportal.hu – Minden jog fenntartva