A tagi munkavégzés a szociális szövetkezet egyik sajátos jogviszonya, amikor a közös termelésben való, a tagsági jogviszonyon alapuló közvetlen közreműködés valósul meg. Cikkünkben a tagi munkavégzés legfontosabb szabályait foglaljuk össze!
A szociális szövetkezetek célja, hogy a hátrányos helyzetben lévő tagjai számára munkafeltételeket teremtsenek, valamint szociális helyzetük javítását egyéb módon is elősegítsék.
A szociális szövetkezetek esetében a személyes közreműködés sajátos formája a közös termelésben való, a tagsági jogviszonyon alapuló közvetlen közreműködés, a tagi munkavégzés.
A tagi munkavégzés legfontosabb jellemzői
A tagi munkavégzés önálló, más munkavégzésre irányuló jogviszonyt szabályozó törvény hatálya alá nem tartozó jogviszony. Az elvégzett munka ellentételezése a tagi munkavégzés arányában részben vagy egészben a tagok által közösen megtermelt javak természetben történő átadásával is megvalósulhat.
A szociális szövetkezet a tagi munkavégzésre irányuló jogviszonyban álló tagjával a tagsági jogviszony fennállása alatt munkavégzésre irányuló további jogviszonyt nem létesíthet. Ha a szociális szövetkezet tagi munkavégzési jogviszonyban lévő tagja a tagsági jogviszonya fennállása alatt más foglalkoztatóval munkavégzésre irányuló jogviszonyt létesít vagy tart fenn, e jogviszony tartama alatt a szociális szövetkezettel fennálló tagi munkavégzési jogviszonya szünetel.
Ki létesíthet tagi munkavégzésre irányuló jogviszonyt?
Tagi munkavégzésre irányuló jogviszonyt az a személy létesíthet és tarthat fenn
- akit az állami foglalkoztatási szerv legalább három hónapja nyilvántart, vagy
- aki legalább három hónapja közfoglalkoztatási jogviszonyban áll.
A szociális szövetkezet alapszabályának tartalmaznia kell
a) a tagi munkavégzési jogviszonyban álló tag által teljesítendő munkafeladatok meghatározását, az elvégzett munkafeladatok dokumentálásának módját, és
b) a munkafeladat teljesítéséhez igazodóan a szövetkezet által megtermelt javakból történő részesedés módjának és mértékének (ellenértékének) meghatározását.
A b) pont szerinti ellenértéket úgy kell meghatározni, hogy alkalmas legyen
- a tag teljesítményének figyelembevételére és
- a megtermelt javakból való részesedés teljesítménnyel arányos meghatározására.
Szociális szövetkezet tagjának díjazás
A szociális szövetkezet tagja pénzbeli juttatást kaphat.
Jó, ha tudjuk, hogy az elvégzett munka díjazása a tagi munkavégzés arányában a tagok által közösen megtermelt javak átadásával is megvalósulhat.
Szociális szövetkezet adózási szabályai
A szociális szövetkezet tagja által a tagi munkavégzés, a közérdekű nyugdíjas szövetkezet öregségi nyugdíjban vagy átmeneti bányászjáradékban részesülő tagja, a kisgyermekkel otthon lévők szövetkezetének a nem nagyszülőként gyermekgondozási díjban vagy gyermekgondozást segítő ellátásban részesülő tagja által a személyes közreműködés ellenértékeként élelmiszer, a szociális szövetkezet, a kisgyermekkel otthon lévők szövetkezete és a közérdekű nyugdíjas szövetkezet tevékenységének eredményeként előállított javak vagy fogyasztásra kész étel vásárlására felhasználható utalvány formájában együttesen legfeljebb havonta a minimálbér összegét meg nem haladó értékben megszerzett bevétel, azzal, hogy a fogyasztásra kész étel vásárlására felhasználható utalvány formájában juttatott bevétel nem haladhatja meg a minimálbér 25 százalékát.
Amennyiben pénzbeli juttatást kap a szociális szövetkezet tagja, ezután nyugdíjjárulék levonása terheli.
Fontos tudnunk, hogy a szociális szövetkezet az egészségügyi szolgáltatási járulék megfizetése alól a tagi munkavégzési jogviszony létrejöttét követő első évben teljes mértékben mentesül, a második évben az egészségügyi szolgáltatási járulék 25 százalékának, harmadik évben 50 százalékának, negyedik évben 75 százalékának, az ötödik évtől 100 százalékának megfizetésére kötelezett.
Az egészségügyi szolgáltatási járulék különbözetét a foglalkoztatási programokkal kapcsolatos elkülönített állami pénzalap negyedévente megtéríti az Egészségbiztosítási Alap részére. Ezt a kedvezményt ugyanazon személy után egy időben csak egy szociális szövetkezet, továbbá ugyanaz a szociális szövetkezet ugyanazon tagja után csak egy alkalommal veheti igénybe.
Amíg a tagi jogviszony szünetel, addig a szövetkezet nem fizet egészségügyi szolgáltatási járulékot.
Négy évnél rövidebb időtartamú jogviszony esetén az egészségügyi szolgáltatási járulék kedvezményét a négy évből fennmaradó időszakra másik jogviszonyban érvényesíthetjük, a kedvezmény mértékének megállapításánál azonban figyelembe kell vennünk a korábbi tagi jogviszonyban érvényesített kedvezmény időtartamát.
A kedvezmény igénybevételéhez szükséges a tag nyilatkozata arról, hogy utána másik szociális szövetkezet nem érvényesít kedvezményt, vagy a megelőző négy év időtartamban mennyi időre érvényesítettek utána kedvezményt.
Igazolás kiadása
A szociális szövetkezetként ne felejtsünk el igazolást kiadni a tagi munkavégzési jogviszonyban álló tag részére, a tárgyévet követő év január 31-éig.
Nézzük meg, pontosan mit kell tartalmaznia a kiadott igazolásnak!
Fel kell tüntetnünk tehát:
– a jogviszony időtartamát,
– a nyugdíjjárulék alapját és összegét,
– az egészségügyi szolgáltatási járulék összegét és az abból érvényesített kedvezményt.
Jó, ha tudjuk, hogy a jogviszony év közben történő megszűnése esetén ezt az igazolást soron kívül kell kiadnunk.
Ne felejtsük el a tagi munkavégzéshez kapcsolódó törvényi előírások, bevallási kötelezettségek és további adminisztrációs előírások betartását sem!
Forrás:
2019. évi CXXII. törvény a társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről
A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. tv. 1. számú melléklet 4.24. a) pont
A szövetkezetekről szóló 2006. évi X. törvény 14. § – 19. §
BérPortál – www.berportal.hu-Minden jog fenntartva