A szülési szabadság célja, hogy a kismamák kipihenjék a terhesség, valamint a szülés megpróbáltatásait. Ez egy olyan egybefüggő időszak, amikor is az anyukáknak lehetőségük van, csak a kisbabára koncentrálniuk.
Az anyát egybefüggő 24 hét szülési szabadság illeti meg. A szülési szabadság annak a szülőnek is jár, aki a gyermeket az anya egészségi állapota vagy halála miatt végrehajtható bírósági ítélet vagy végrehajtható gyámhatósági határozat alapján gondozza.
Figyeljünk rá, hogy a szülési szabadságot – eltérő megállapodás hiányában – úgy kell kiadni, hogy legfeljebb négy hét a szülés várható időpontja elé essen. A szülési szabadság igénybe nem vett részét, ha a gyermeket a koraszülöttek ápolására fenntartott intézetben gondozzák, a szülést követő egy év elteltéig a gyermeknek az intézetből történt elbocsátása után is igénybe lehet venni.
Fontos, hogy a szülési szabadság tartamát a kifejezetten munkavégzéshez kapcsolódó jogosultságot kivéve, munkában töltött időnek kell tekinteni.
Szülési szabadság apák esetében
A munka törvénykönyve értelmében, az apát is megilleti egy bizonyos mennyiségű pótszabadság, gyermeke születése esetében. Így ők is kiélvezhetik a babával és az anyával együtt töltött kezdeti időt. Az apának gyermeke születése esetén, legkésőbb a születést követő második hónap végéig, öt, ikergyermekek születése esetén hét munkanap pótszabadság jár, amelyet kérésének megfelelő időpontban kell kiadni. A szabadság akkor is jár, ha a gyermek halva születik vagy meghal.
A szülési szabadság megszűnik
a) a gyermek halva születése esetén,
b) ha a gyermek meghal, a halált követő tizenötödik napon,
c) ha a gyermeket – a külön jogszabályban foglaltak szerint – ideiglenes hatállyal elhelyezték, átmeneti vagy tartós nevelésbe vették, továbbá harminc napot meghaladóan bentlakásos szociális intézményben helyezték el, a gyermek elhelyezését követő napon.
BérPortál – www.berportal.hu-Minden jog fenntartva