Az idősebb korosztálynál általánosságban előforduló probléma sajnos a munkaerő piacon, hogy nehezebben talál új állást, mint a fiatalabb korosztály. Éppen ezért a munka törvénykönyve, a nyugdíj előtt álló munkavállalók védelme érdekében kimondja, a védett korú munkavállalóknak való felmondás korlátozását. De mit is jelent pontosan ez és milyen lehetőségei vannak a munkáltatónak? Nézzük!
A munka törvénykönyvének értelmében a nyugdíjasnak nem minősülő munkavállaló, öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőző öt év minősül védett kornak. A társadalombiztosítási öregségi nyugdíjra jogosító öregségi nyugdíjkorhatár a betöltött 65. életév. Ezen esetben a törvény nem tesz különbséget nők és férfiak között, tehát a nők esetében is a 65. életév betöltése előtti 5 év minősül védett kornak.
Azt is fontos tisztázni, hogy a védett korú munkavállalókkal szembeni felmondási védelem, kizárólag a határozatlan időre szóló munkaszerződéssel rendelkezők esetén alkalmazható. A határozott idejű munkaszerződésekre tehát nem.
Milyen munkajogi védelemben részesülnek a védett korú munkavállalók?
A munkáltató tehát a nyugdíjasnak nem minősülő munkavállaló határozatlan tartamú munkaviszonyát a munkavállalóra irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőző öt éven belül, a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával indokolt felmondással szüntetheti meg.
Ezen ok lehet az, hogy a munkavállaló
- a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy
- egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi.
Jó ha tudjuk, hogy ha ezek fennállnak, a munkáltató a munkavállaló munkaviszonyát azonnali hatályú felmondással megszüntetheti.
Továbbá fontos tudnunk, hogy a védett korú munkavállaló munkaviszonya a munkavállaló képességével vagy a munkáltató működésével összefüggő okból akkor szüntethető meg, ha a munkáltatónál a munkahelyen nincs a munkavállaló által betöltött munkakörhöz szükséges képességnek, végzettségnek, gyakorlatnak megfelelő betöltetlen másik munkakör vagy a munkavállaló az e munkakörben való foglalkoztatásra irányuló ajánlatot elutasítja. Tehát itt figyelni kell arra, hogy előbb megvizsgáljuk, van-e az adott munkahelyen a munkavállaló által betöltött munkakörhöz szükséges képességnek, végzettségnek, gyakorlatnak megfelelő betöltetlen másik munkakör. Amennyiben van, azt a munkáltatónak kötelessége felajánlani a munkavállaló részére. Amennyiben ezt nem fogadja el a munkavállaló, vagy nincs ilyen munkakör, akkor lehet a felmondással élni felé. Ebben az esetben viszont tartsuk szem előtt, hogy végkielégítést kell fizetnünk a munkavállalónk részére.
Védett korú munkavállaló végkielégítése
Mivel védett korú munkavállalónak mondtunk fel, így az általánostól eltérő, magasabb mértékű végkielégítés fizetésére leszünk kötelezettek.
A végkielégítés mértéke alap esetben
a) legalább három év esetén egyhavi,
b) legalább öt év esetén kéthavi,
c) legalább tíz év esetén háromhavi,
d) legalább tizenöt év esetén négyhavi,
e) legalább húsz év esetén öthavi,
f) legalább huszonöt év esetén hathavi távolléti díj összege.
A végkielégítés mértéke, a védett korú munkavállaló esetén
a) legalább három év esetén egyhavi,
b) legalább tíz év esetén kéthavi,
c) legalább húsz év esetén háromhavi távolléti díj összegével emelkedik
Tehát ha a munkavállaló például 17 éve dolgozik a cégnél, akkor alap esetben négy havi távolléti díjra jogosult, de mivel a védett kor alatt lett neki felmondva, ez megemelkedik kéthavi távolléti díj összegével. Így összesen hat havi összegre lesz jogosult.
BérPortál – www.berportal.hu-Minden jog fenntartva