Előfordulhat, hogy a munkaviszony megszüntetésekor, a munkaviszony megszűnése időpontjáig időarányosan járó szabadságnál a munkavállalónknak több szabadság kerül kiadásra. Mit tehetünk abban az esetben, ha a dolgozónk munkaviszonya év közben megszűnik, s már kivette az egész éves szabadságát? Cikkünkben nézzük meg, hogyan szabályozza ezt a kérdést a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény.
Mi történik a túlvett szabadsággal, illetve mikor vonható vissza a kiadott szabadság?
Jó, ha tudjuk, hogy törvény szerint a szabadságot – a munkavállaló előzetes meghallgatása után – a munkáltató adja ki. Nem árt tudnunk, hogy a munkáltató évente hét munkanap szabadságot – a munkaviszony első három hónapját kivéve – legfeljebb két részletben, a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban köteles kiadni. A munkavállalónknak erre vonatkozó igényét legalább tizenöt nappal a szabadság kezdete előtt be kell jelentenie.
A szabadság fennmaradó részét a munkáltató adja ki az általa megfelelőnek tartott időpontban.
A munkáltató kivételesen fontos gazdasági érdek vagy a működését közvetlenül és súlyosan érintő ok esetén
a) a szabadság kiadásának közölt időpontját módosíthatja,
b) a munkavállaló már megkezdett szabadságát megszakíthatja.
Figyeljünk rá, hogy a szabadság kiadása tehát kötelező, a ki nem adott, de a munkavállalónkat időarányosan megillető szabadságot csak a munkaviszony megszűnésekor lehet megváltani.
A Munka Törvénykönyve rendelkezik arról, hogy ha a munkavállaló a munkaviszonya megszűnéséig több szabadságot vett igénybe annál, mint ami a munkáltatónál töltött időre megilletné, a különbözetre kifizetett munkabért a munkáltató köteles visszafizetni. A törvény arról is rendelkezett, hogy nem követelhető vissza a túlfizetés, ha a munkaviszony a munkavállaló nyugdíjazása vagy halála, illetve a munkáltató jogutód nélküli megszűnése miatt szűnt meg, vagy a munkavállalót sorkatonai, illetve polgári szolgálatra hívták be.
Ha a munkavállaló munkaviszonya megszűnéséig több szabadságot vett igénybe annál, mint ami a munkában töltött időre megilletné, a munkavállaló által igénybe vett többlet szabadság nem követelhető vissza, a jogalap nélkül kifizetett munkabér visszakövetelésére, illetve az előlegnyújtásból eredő követelésre vonatkozó szabályok sem alkalmazhatók.
Forrás:
Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény 136. §
A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény 161. § (2) bekezdés b) pontja, 164. §
BérPortál – www.berportal.hu – Minden jog fenntartva