Előző cikkünkben az üzemi balesetről írtunk részletesen. Most nézzük meg, hogy mit jelent a foglalkozási megbetegedés és mi alapján minősíthető üzemi balesetnek?
Foglalkozási megbetegedés
Foglalkozási megbetegedés a munkavégzés, illetve a foglalkozás gyakorlása közben bekövetkezett olyan heveny és idült, valamint a foglalkozás gyakorlását követően megjelenő vagy kialakuló idült egészségkárosodás, amely a munkavégzéssel, a foglalkozással kapcsolatos, valamint a munkavégzés, a munkafolyamat során előforduló fizikai, kémiai, biológiai, pszichoszociális és ergonómiai kóroki tényezőkre vezethető vissza, vagy a munkavállalónak az optimálisnál nagyobb vagy kisebb igénybevételének a következménye.
Ha a munkavégzéssel összefüggésben tehát nem baleset éri a munkavállalót, hanem a munkavégzés körülményei miatt tartós egészségkárosodást szenved, akkor lehetséges orvosszakmai eljárást követően foglalkozási megbetegedést megállapítani.
A foglalkozási megbetegedés esetei például
- A hosszabb ideig végzett bányászati tevékenység során bekövetkező megbetegedések: a szilikózis, amely esetén külső anyag részecskék, gázok okozzák a tüdő megbetegedését.
- Vibráció, ahol a géppel, légkalapáccsal végzett munka közvetlen hatása során alakul ki a betegség.
- A mezőgazdasági és erdőgazdálkodási területen dolgozók esetében előforduló fertőzéses megbetegedések foglalkozási megbetegedésnek minősülnek.
- Vitatott kérdés volt, hogy a kullancs által okozott encephalitis (agyvelőgyulladás) és a Lyme kór foglalkozási megbetegedésnek, vagy balesetnek minősül-e. A joggyakorlat a kullancscsípést balesetnek tekinti, és ha az üzemi baleseti jellege megállapítható, a csípés nyomán – az annak következményeként esetlegesen fellépő agyvelőgyulladással összefüggésben -a csípést elszenvedett személy baleseti ellátásra való jogosultsága elismerhető.
A foglalkozási megbetegedés megállapítása orvosszakmai feladat.
Kivizsgálás fontossága
A munkáltatónak a fokozott expozíciós esetet (és a munkaképtelenséggel járó munkabalesetet) haladéktalanul ki kell vizsgálnia, és a kivizsgálás eredményét munkabaleset esetén a munkabaleseti jegyzőkönyvben, fokozott expozíció esetén a vizsgálati lapon kell rögzítenie. A munkabaleset kivizsgálásának megkezdéséről a foglalkozás-egészségügyi alapszolgáltatást biztosító szolgálat orvosát tájékoztatni kell. A munkabaleset kivizsgálásában történő orvosi közreműködésről a foglalkozás-egészségügyi alapszolgáltatást biztosító szolgálat orvosa dönt. Súlyos munkabaleset és fokozott expozíció esetén a foglalkozás-egészségügyi alapszolgáltatást biztosító szolgálat orvosa is részt vesz a kivizsgálásban. Természetesen a munkaképtelenséget nem eredményező munkabaleset körülményeit is tisztázni kell.
A munkavédelmi hatóság a bejelentett foglalkozási megbetegedés gyanúja esetén vizsgálatot folytat le.
A vizsgálati dokumentáció alapján a munkahigiénés és foglalkozás-egészségügyi szerv a munkavédelmi hatóságot tájékoztatja, hogy elfogadja-e a bejelentett esetet foglalkozási megbetegedésként, majd a munkavédelmi hatóság értesítés elnevezésű nyomtatványon értesíti a kormányhivatalt/társadalombiztosítási kifizetőhelyet. A kormányhivatal/társadalombiztosítási kifizetőhely az értesítésben foglaltak alapján hoz döntést a foglalkozási megbetegedés tényének elfogadásáról.
A foglalkozási megbetegedés tényét minden esetben az ún. értesítéssel kell bizonyítani.
Forrás: Magyar Államkincstár
BérPortál – www.berportal.hu – Minden jog fenntartva