Családtagok a cégünkben? Sok helyen nagy dilemmát okoz, hogy alkalmazzunk-e családtagot. Ez egy olyan kérdés, amit mindenki maga kell, hogy eldöntsön, de nem árt figyelni pár apróságra.
Hosszú távú vagy átmeneti állapot?
Előfordulhat, hogy az adott családtagnak segíteni szeretnénk és mivel látjuk, hogy egy kisebb feladatot el tud végezni a cégünkben, fel is vesszük. Nagyon fontos azonban átgondolni, hogy ez csak egy átmeneti állapot, amíg meg nem oldódik a helyzete, vagy hosszú távon számíthatunk rá. Amennyiben látjuk, hogy nem igazán boldogul a feladattal, akkor ne alapozzunk rá hosszú távon. Csak azért ne bízzunk egy családtagra egy felelősségteljes munkát, mert rokon. Hiszen abból csak rosszul jöhetünk ki.
Amikor minden klappol
És van a másik helyzet, amikor is szakmailag és emberileg is beleillik a rokon a csapatba. Nos akkor miért is ne? Viszont itt tartsuk szem előtt, hogy a családtag, a cégben elsősorban nem a rokonunk, hanem a kollégánk. Így semmiképpen ne érezze azt a többi kolléga, hogy csak azért kapta meg a munkát mert rokon. Egyes helyzetekben azt tapasztalhatjuk, hogy egy cégbe került rokonnak még jobban kell bizonyítania, mint egy nem rokonnak. Hiszen úgy érzi, hogy be kell bizonyítani, hogy tényleg alkalmas a feladatra.
Nem árt előre tisztázni
Tehát tisztázzuk a rokonnal és a munkatársakkal is a helyzetet, hogy itt nincs egyenlő és még egyenlőbb kolléga. Hanem tényleg mindenki egyformán számít és természetesen viselkedjünk is ennek megfelelően. Egyéb esetben nagyon rossz színben fogunk feltűnni a munkavállalók előtt és a rokonunk sem fogja magát a csapat igazi tagjának érezni.
Mire figyeljünk még?
Figyeljünk rá, hogy ugyan olyan mértékben jutalmazzuk és adott esetben korrigáljuk a munkatársunk munkáját is és a rokon nálunk végzett munkáját is. Ugyanis ha valamit rosszul csinál a családtag és nem merünk hozzá odamenni, hogy szóljunk neki, vagy kijavítsuk azt, akkor egyrészt a kollégák sem mernek majd neki szólni, hogy ha látják, hogy valamit rosszul csinál. Így jobb bele sem gondolni, hogy milyen kárt tud okozni ez egy cégnél. És valószínűleg egy cégvezető sem szeretné, hogy egy ilyen bagatel dolog tegye tönkre az összeszokott csapatát, esetleg magát a cégét.
Amennyiben most azt gondolnánk, hogy ez lehetetlen, hát egyáltalán nem az. Vannak olyan cégvezetők, ahol férj és feleség a tulajdonos és ha a kollégák nem tudnák, hogy házastársak, meg nem mondanák róluk a cégben betöltött mindennapi szerepük alapján. Viszont ehhez az kell, hogy mielőtt ebbe belevágnánk üljünk le a rokonunkkal beszélni és mondjuk el neki, hogy nem lesz kivételezés. A cég kapuján belépve „megszűnik” a rokoni viszony és ha valamiben nem értünk egyet, akkor azt nem családtagként kell megvitatni. Hanem szigorúan szakmai alapon és ezért nem neheztelhetünk a másikra csupán azért, mert a rokonom és ellentmondott nekem. Itt vegyük figyelembe, hogy ez egy teljesen más életközösség mint a család. Itt több család megélhetéséről van szó, akik azért dolgoznak nálunk, mert bíznak bennünk és számítanak ránk.
Ha erre képesnek érezzük magunkat és a családtagunknak is világos a helyzet és tud is hozzá alkalmazkodni, akkor csak azért ne utasítsuk vissza a magasan képzett és szakmailag és emberileg is kompetens rokonunkat, mert rokon.
BérPortál – www.berportal.hu-Minden jog fenntartva