Az éjszakai munkavégzés nagy mértékű megterhelést jelent. Éppen ezért, amellett, hogy ezen munkavégzésre speciális szabályok vonatkoznak, éjszakai pótlék címén az éjszakai időtartamra plusz díjazás illetheti meg munkavállalóinkat.
Éjszakai munka beosztása
Éjszakai munkának nevezzük a 22:00 és 6:00 óra közötti időszakban teljesített munkavégzést. A munkáltatónak igen nagy szabadsága van a munkaidő beosztásában, valamint a munkarend meghatározásában is. Ne feledjük azonban, hogy vannak olyan esetek, amikor semmiképpen sem rendelhetünk el dolgozónk számára éjszakai munkát. Ilyen a munkavállaló várandóssága megállapításától a gyermeke hároméves koráig, valamint a gyermekét egyedül nevelő munkavállaló esetén gyermeke hároméves koráig. Ezek mellett a fiatal munkavállaló számára szintén nem rendelhetünk el éjszakai munkát. Az éjszakai pótlék mértéke 15%, de csak abban az esetben jár a dolgozónknak az éjszakai munkavégzés esetén, ha ennek időtartama az 1 órát meghaladja. Amire még szintén figyelnünk kell, hogy a dolgozónk beosztás szerinti munkaideje éjszakai munkavégzés során a napi nyolc órát nem haladhatja meg.
Pihenőidő
Mint azt tudjuk, minden munkavállalót megillet két munkanapja között legalább 11 óra hosszúságú pihenőidő. Fő szabály szerint, – mivel a munkaidő beosztást a munkáltató állapítja meg – a munkáltató tehát a fentiekben foglalt tilalmak mellett bármelyik munkavállalóját bármikor beoszthatja éjszakai munkára. A munkáltatónak lehetősége van arra is, hogy a naptári napoktól eltérően határozza meg a munkanapokat, pár óra eltolással.
Mit gondoljuk át jó előre?
Már a szerződés megkötésekor érdemes átgondolnunk, hogy az adott munkavállalót mikor is szeretnénk foglalkoztatni. Ugyanis ha a munkaszerződésében nappali munkavégzésben állapodunk meg, akkor ezt csak közös megegyezéssel lehet módosítani, ha mégis szeretnénk éjszakára is beosztani munkavállalónkat. Abban az esetben, ha különféle átszervezések/változások történtek cégünknél és a korábban nappali munkára szerződtetett munkavállalónkat már nem tudjuk nappal foglalkoztatni, akkor két lehetőségünk van. Vagy közös megegyezéssel módosítják a munkaszerződést, vagy a munkáltató felmondást közöl a munkavállalóval a működésével összefüggő okból kifolyólag. Ebben az esetben végkielégítést kell fizetnünk a korábbi munkavállalónknak.
Gyakran előfordul, hogy a több műszakos munkarendben dolgozó kollégák egymás között elcserélik az adott műszakot. Nagyon fontos azonban tájékoztatást adni arról a számukra, hogy ezt csakis a munkáltató beleegyezésével tehetik meg. Már csak azért is, mert ez könnyen vezethet a pihenőidő megsértéséhez. Tehát nagyon fontos, hogy ilyen esetben is hangoljuk össze a munkaidőt és a pihenőidőt, hogy minden munkavállalónknak lehetősége legyen kipihenni magát a következő munkanap előtt. További korlátozás a műszakok csereberélése esetén, hogy azon munkavállalónk még önkéntesen sem vállalhatja el kollégája helyett az éjszakai műszakot, ha a törvény által részletezett tilalmak alá tartozik. Erről is nagyon fontos tájékoztatást adni dolgozóink számára, hiszen jogsértés bekövetkezése esetén nem mentesíti a munkáltatót az a tény, hogy ő nem hagyta jóvá a műszakcserét.
BérPortál – www.berportal.hu-Minden jog fenntartva