A T/12891. számú törvényjavaslat célja, hogy Magyarország területén a nevelési oktatási intézményt érintő járványügyi intézkedések miatt a gyermekével otthon maradó szülők – szociális biztonságának elősegítése érdekében – különleges munkajogi védelem alá kerüljenek. A törvényjavaslat benyújtói úgy vélik, hogy a távoktatás bevezetése és a gyermekek otthoni tanulása különös méltánylást érdemlő családi körülmény, ezért erre tekintettel a munkavállaló jogosult otthon maradni. Ezért őt hátrány nem érheti, és munkaviszonya sem szüntethető meg erre hivatkozással.
Törvényjavaslat
A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 55. § (1) bekezdése a következő m) ponttal egészül ki:
A munkavállaló mentesül rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól/
m) amennyiben a nevelési-oktatási intézményben elrendelt digitális munkarend, illetve rendkívüli szünet vagy más járványügyi intézkedés miatt tizenkét évesnél fiatalabb gyermekével otthon marad, és a munkáját azért nem tudja ellátni, mert a távmunkavégzés keretében történő otthoni foglalkoztatása nem megoldható.
Az Mt. 55. §-a a következő (4)-(6) bekezdéssel egészül ki:
(4) Az (1) bekezdés m) pontja szerinti esetben a munkavállalót a kérésének megfelelő időpontban – a kormány rendeletében meghatározott szerv által kiállított igazolás alapján, a járványügyi intézkedés teljes időtartamára – kell mentesíteni. (5) Az (1) bekezdés m) pontjába foglalt mentességet gyermekük után csak az egyik szülő jogosult igénybe venni. (6) Felhatalmazást kap a Kormány, hogy rendeletben állapítsa meg a (4) bekezdésben meghatározott igazolás kiállításának, benyújtásának, valamint az (5) bekezdésben foglalt igénybevétel részletes szabályait.
Indoklás
A javaslat kimondja, hogy a munkavállaló mentesül a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól, ha a nevelési-oktatási intézményben a járványügyi helyzet miatt elrendelt digitális munkarend, illetve rendkívüli szünet időtartama alatt tizenkét évesnél fiatalabb gyermekével otthon marad, és a munkáját azért nem tudja ellátni, mert a távmunkavégzés keretében történő otthoni foglalkoztatása nem megoldható. A mentesítés igazolás alapján történik, melynek részletszabályait a Kormány rendeletben állapítja meg. A javaslat az esetleges visszaélések megakadályozása miatt kimondja, hogy a mentességet kizárólag a gyermek egyik szülője veheti igénybe.
Törvényjavaslat
Az Mt. 65. §-a a következő (3a) bekezdéssel egészül ki:
(3a) A (3) bekezdés szerinti felmondási védelem illeti meg azt a munkavállalót, aki a nevelésioktatási intézményben elrendelt digitális munkarend, illetve rendkívüli szünet vagy más járványügyi intézkedés miatt tizenkét évesnél fiatalabb gyermekével otthon marad, és a munkáját azért nem tudja ellátni, mert a távmunkavégzés keretében történő otthoni foglalkoztatása nem megoldható. A felmondási védelem a járványügyi intézkedés lejártát követő harminc napig áll fenn. A felmondási védelem gyermekük után csak az egyik szülőt illeti meg.
Indoklás
A javaslat felmondási védelem alá helyezi a szülőt, ha kénytelen a gyermekével otthon maradni, és otthonról távmunkában nem tud dolgozni.
Törvényjavaslat
Az Mt. 146. § (3) bekezdése a következő f) ponttal egészül ki:
A munkavállalót távolléti díj illeti meg/
f) a 65. § (3a) bekezdésében meghatározott esetben.
Az Mt. 146. §-a a következő (6) és (7) bekezdéssel egészül ki:
(6) A (3) bekezdés f) pontja alapján kifizetett távolléti díj teljes összegét az állam a munkáltató számára megtéríti. (7) Felhatalmazást kap a Kormány, hogy rendeletben állapítsa meg a (6) bekezdésben foglalt, a távolléti díj megtérítésére vonatkozó részletes szabályokat.
Indoklás
A javaslat alapján a szülőt távolléti díj illeti meg arra az időszakra, amikor otthon van a gyermekével, és távmunkavégzés keretében történő otthoni foglalkoztatása nem megoldható. Amennyiben ún. Home Officeban tud dolgozni, arra az esetre természetesen a munkabére 100%- a illeti meg. Annak érdekében, hogy a munkáltatót se érje joghátrány, az állam utólagosan megtéríti a munkavállaló számára kifizetett távolléti díj teljes összegét, a kormány rendeletében meghatározott módon.
Általános Indoklás
A Demokratikus Koalíció álláspontja szerint az Orbán kormány a tavaszi időszak után ismételten magára hagyta a szülőket, a munkavállalókat, akik semmilyen érdemi, hathatós segítségre nem számíthatnak ebben a rendkívül nehéz helyzetben. Az elmúlt napokban a Demokratikus Koalíció több valódi segítséget jelentő intézkedésre tett javaslatot, többek között benyújtotta azt a törvény-módosítást, amely a Kormány számára előírja, hogy a digitális oktatásban részt vevő valamennyi tanuló és tanár számára ingyenesen biztosítson egy olyan szélessávú internetes kapcsolatot, amely alkalmas otthoni munkavégzésre és tanulásra egyaránt. Jelen törvényjavaslat benyújtásával pedig az a célunk, hogy Magyarország területén a nevelésioktatási intézményt érintő járványügyi intézkedések miatt a gyermekével otthon maradó szülőt – szociális biztonságának elősegítése érdekében – különleges munkajogi védelem alá helyezze.
A védelem 3 fő pillére
A Demokratikus Koalíció által benyújtott törvényjavaslatban meghatározott – a munkavállalókat megillető – védelem három fő pilléren alapszik.
- Egyrészt a munkavállaló mentesül a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól, amennyiben a távmunkavégzés keretében történő otthoni foglalkoztatása nem megoldható.
- Másrészt felmondási védelem illeti meg a szülőt, tehát az otthon maradás időtartama alatt a munkáltató nem szüntetheti meg a munkaviszonyt egyoldalúan felmondással.
- A harmadik pillér pedig az, hogy amennyiben a munkavállaló távmunkavégzés keretében történő otthoni foglalkoztatása nem megoldható, abban az esetben is távolléti díj illeti meg, és hogy a munkáltatót se érje joghátrány az amúgy is rendkívül nehéz gazdasági helyzetben, az állam utólag köteles a munkáltató számára megtéríteni a kifizetett távolléti díj teljes összegét.
A törvényjavaslatban vázolt új munkajogi szabályok álláspontunk szerint olyan segítséghez juttatná a munkavállalókat, hogy ne csupán az álláshelyük maradjon meg, de a biztosítási jogiszonyuk se szüneteljen, erre pedig a jelenlegi helyzetben óriási szükség van. Ezen indokolás a jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 18. § (3) bekezdése, valamint a Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 13.) IM rendelet 20. §-a alapján a Magyar Közlöny mellékleteként megjelenő Indokolások Tárában közzétételre kerül.
Forrás: www.parlament.hu
BérPortál – www.berportal.hu-Minden jog fenntartva