Fő szabályként önálló tevékenység esetén a biztosítást havonta kell elbírálni. Az ugyanannál a foglalkoztatónál a naptári hónapban munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban elért járulékalapot képező jövedelmeket össze kell számítani. E szabály nem alkalmazható, ha a magánszemélyt a foglalkoztató munkaviszonyban, és például megbízási jogviszonyban is foglalkoztatja. Ekkor a biztosítást mindkét jogviszonyban külön-külön kell elbírálni.
Ha a díjazás kifizetése nem havonta történik, hanem időszakonként vagy a tevékenység befejezése után, a biztosítási kötelezettséget a díj kifizetésekor kell elbírálni. Ekkor a kifizetett díjból – ideértve az előleget is – a járulékalapot képező jövedelmet azon napok számával kell elosztani, amelyre a díjazás történt.
Ha a biztosítási jogviszony kezdő vagy befejező időpontja nem állapítható meg vagy vitatott
Ha a biztosítási jogviszony kezdő vagy befejező időpontja nem állapítható meg vagy vitatott, akkor a biztosítás időtartamaként:
• a tevékenység időtartamát,
• teljesítésre irányuló szerződésnél a szerződés megkötésétől a teljesítésig eltelt időtartamot,
• ha sem a tevékenység időtartama, sem a teljesítés időpontja nem állapítható meg, akkor a díj kifizetéséig eltelt időtartamot kell figyelembe venni.
Az előzőektől eltérően felhasználási szerződésen alapuló biztosítási jogviszony elbírálásakor a szerződés megkötésétől a mű elfogadásáig tartó időtartam vehető figyelembe.
Az előadó, művész biztosítási kötelezettségének elbírálásánál figyelembe vehető időtartam a felhasználási szerződés megkötésétől, vagy ennek hiányában az előadásra felkérés elfogadásától az előadás megtartása napjáig áll fenn. Szerződésenként, előadásonként azonban legfeljebb 7 nap vehető figyelembe.
A munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban álló személy biztosítása
A munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban álló személy biztosítása akkor is fennáll a jogviszony időtartama alatt, ha
• táppénzben, baleseti táppénzben, csecsemőgondozási díjban, örökbefogadói díjban, gyermekgondozási díjban;
• gyermekgondozási segélyben, gyermeknevelési támogatásban, gyermekek otthongondozási díjában vagy ápolási díjban részesül, ha az ellátások folyósítását közvetlenül megelőző napon biztosított volt.
Ha létrejön a biztosítási jogviszony és van járulékalapot képező jövedelem, a biztosítást meg kell állapítani. A járulékfizetési kötelezettséget pedig az általános szabályok szerint kell teljesíteni. Ha a megbízási díj és a szerződés időtartama alapján a biztosítási jogviszony nem jön létre, egyéni járulékfizetési kötelezettség nem keletkezik. Azonban a szociális hozzájárulási adót e kötelezettségre vonatkozó szabályok szerint teljesíteni kell.
Forrás: NAV
BérPortál – www.berportal.hu-Minden jog fenntartva