berportal.hu
  • Főoldal
  • HR
  • Munkaügy
  • Bér
  • Iratminták
  • Szakmai anyagok

berportal.hu

Banner
  • Főoldal
  • HR
  • Munkaügy
  • Bér
  • Iratminták
  • Szakmai anyagok
0
HR

Melyek a munkaidő-nyilvántartás buktatói?

Pádár Rita 2019.10.04.
2019.10.04.
Melyek a munkaidő-nyilvántartás buktatói?

A jelenléti ív, nagyon fontos a munkaügyi dokumentumok között, mégis nagyon kevés az egyértelmű rendelkezés a helyes vezetés és alkalmazás módját illetően. Egyetlen rövid paragrafus szól róla a Munka törvénykönyvében. Az elnevezés nem is igazán fontos, csak legyen megfelelő a tartalom. Találkoztunk már olyan „jelenléti ív”-vel ahol valóban csak a jelenlét volt rögzítve: érkezés és távozás időpontja. Ez sajnos nem megfelelő és nem elegendő, mivel ennél jóval több adat szükséges.

Mint fentebb említettük, a Munka törvénykönyve is rendelkezik a munka- és pihenőidő nyilvántartásáról.

A munkáltató nyilvántartja
a) a rendes és a rendkívüli munkaidő,
b) a készenlét,
c) a szabadság,
d) a megállapodás alapján teljesített rendkívüli munkaidő tartamát.

Figyeljünk arra, hogy a nyilvántartásból naprakészen megállapíthatónak kell lennie a teljesített rendes és rendkívüli munkaidőnek, valamint a készenlét kezdő és befejező időpontjának is. A rendes és rendkívüli munkaidő nyilvántartása az írásban közölt munkaidő-beosztás hónap végén történő igazolásával és a változás naprakész feltüntetésével is vezethető.

Miért szükséges?

Felmerülhet bennünk a kérdés, hogy de miért szükséges ez? A bérszámfejtők ugye tudják, hogy ez a bérszámfejtés alapja (a beosztással együtt!!!), hiszen nélküle nem tudjuk elkészíteni a törvényeknek megfelelő bérszámfejtést. A különböző bér elemeket csak akkor tudjuk számfejteni ha ehhez a rendelkezésünkre állnak az egyértelmű, hiteles adatok. Gondoljunk itt az Mt. pótlékokról szóló részére vagy a munkaidő keretről szóló részekre, a beosztás szabályaira, állásidőre….és még sorolhatnánk, hogy mennyi területen felmerül a megfelelően vezetett munkaidő nyilvántartás szükségessége. Ezek a szabályok mind-mind arra alapoznak, hogy létezik egy folyamatosan, naprakészen vezetett, a valóságot rögzítő, hiteles munkaidő nyilvántartás.

Ugyanakkor egyfajta kontrollt is ad a feleknek. A munkáltatónak lehetősége van követni a teljesített órákat (esetleg túlórákat), valamint a távolléteket és a következő havi beosztás tervezésekor segítséget jelenthet neki, hogy felhasználja az addigi adatokat. Munkaidő keret alkalmazásánál kiemelten fontos, hiszen ilyen esetben több hónapot kell figyelemmel kísérni. Másrészt a munkavállaló is ellenőrizni tudja a beosztását és a teljesített óráit.

Ezen kívül ne feledjük, hogy a munkaügyi ellenőrzések kiemelt területe, részükre is alapdokumentáció.

Módszerek

Gyakori a papír alapon történő nyilvántartás, amikor is minden dolgozónak külön kell vezetnie a saját nyilvántartását. A tapasztalat azt mutatja azonban, hogy ez sok dolgozónál nem optimális, kezelhetetlen, az ellenőrzés sem biztosított megfelelően és a bérszámfejtés számára sem ideális a nagy hibalehetőség és a nehézkes kezelés miatt.

A technika előrehaladtával a papír alapú nyilvántartások egyre inkább kikopnak a gyakorlatból, ma már az elektronikus alapon működő megoldások a népszerűbbek.

Vannak olyan cégek, ahol beléptető rendszer működik. Ez sem biztos, hogy minden esetben megfelelő a munkaidő nyilvántartására ha csak a belépés és a kilépés időpontját rögzíti a rendszer. Az ugyanis pontosan úgy kevés, mint az ún. jelenléti ív. De vannak már olyan rendszerek amelyek amelyek megfelelnek a követelményeknek.

Még egy mód, hogy előre egy hónapra a megadhatjuk a beosztást és csak a változásokat rögzítjük naprakészen. Itt azonban figyeljünk arra, hogy ez csak a rendes és rendkívüli munkaidőre vonatkozik, a készenlétet és a távolléteket ekkor is naprakészen kell rögzíteni, ugyanúgy mint a beosztástól való eltéréseket

Speciális esetek

A sofőrök tachográf korongja: itt is el lehet érni szakszerű használattal, hogy a korong kiértékelése után a különböző idő adatokat a sofőrökre vonatkozó speciális munkaidő szabályoknak megfelelően számoljuk el.

Kötetlen munkaidőben foglalkoztatott: rá nem vonatkozik a rendes és rendkívüli munkaidő és a készenlét nyilvántartása, de a szabadságokat és más távolléteket nála is nyilván kell tartani

Vezető beosztású munkavállaló: neki nem kell munkaidő nyilvántartást vezetni

Ki vezesse a nyilvántartást?

A nyilvántartás vezetése alapvetően a munkáltató feladata, azonban ezen kötelezettségét rábízhatja a munkavállalóra vagy akár a csoportvezetőre is. Viszont arra mindenképpen figyelnie kell, még ha ki is adta ezen feladatot, hogy ebben az esetben is helyt kell állnia érte, nem hivatkozhat arra hogy ezt a feladatot átadta a dolgozónak. Amennyiben így dönt a munkáltató, gondoskodnia kell a megfelelő betanításról, továbbá ellenőrzésekkel kontrollálni kell a folyamatos, naprakész, szabályoknak megfelelő kitöltést.

Ellenőrzések tapasztalatai

Az ellenőrzések minden alkalommal kérik a munkaidő nyilvántartást. Amennyiben munkaidő keret van alkalmazásban akkor különös figyelmet kell fordítanunk arra, hogy a teljes időszak nyilvántartása rendelkezésre álljon, mert csak így lehet megállapítani, hogy teljesültek e a munkaidő beosztásra, munkaidőre, pihenőidőkre és egyéb előírásokra vonatkozó szabályok betartása az adott időszak egészében.

Nagyon fontos a naprakészség. Tehát utólag nem lehet bejegyezni adatokat, viszont ez nem azt jelenti, hogy nem lehet a nap végén rögzíteni a napi kezdést és befejezést. Az elektronikus nyilvántartásnál figyeljünk arra hogy milyen időközönként frissül a rendszer (ha frissülnie kell ahhoz hogy a felvitt adatok mentve legyenek, erről legyen információnk a rendszer fejlesztőjétől/értékesítőjétől).

Ne legyenek üres vagy kihúzott sorok a nyilvántartásban, mert így nem tudhatjuk egyértelműen eldönteni, hogy az adott nap pihenőnap, szabadság vagy akár betegség (persze általános munkarendnél a hétvégék kihúzása nem hiba).

Lényeges követelmény még, hogy legyen egyértelmű, ne legyenek értelmezhetetlen rövidítések pl.sz=szabadság vagy szabadnap??? A kézzel írt nyilvántartásoknál ügyeljünk az olvashatóságra.

Fontos hogy a hatósági, a munkáltatói és a munkavállalói oldalról is bármikor elérhető és ellenőrizhető legyen a nyilvántartás. Ha a munkáltató vezeti akkor lássa és ellenőrizhesse a dolgozónk a nyilvántartott munkaidejét, ha pedig a munkavállaló vezeti akkor a munkáltatónak kell tudni ellenőrizni a nyilvántartás helyességét és naprakészségét. Természetesen egy hatósági ellenőrzéskor is rendelkezésre kell állnia az adatoknak.

A Kúria ítélete szerint a nyilvántartás akkor felel meg az előírásoknak és a szabályozás céljának, ha azt a munkavégzés helyén vezetik. Elektronikus nyilvántartás esetén is lényeges, hogy az legyen elérhető a munkavégzés helyéről, mert csak így biztosítható, hogy a munkaadó, a munkavállaló és a munkaügyi hatóság is azonnal hozzáférhessen, ellenőrizhessen.

A hitelesség kiemelt jelentőséggel bír! Egy elektronikus munkaidő nyilvántartónál garantálva kell lennie, hogy bármilyen utólagos változtatásnak nyoma van. Ez a beosztásra is érvényes, tehát a beosztással és annak módosításával kapcsolatos utólagos módosításnak is nyoma kell hogy legyen. Figyeljünk arra is, hogy a változtatásokat lehessen követni: ki, mikor és miért változtatott az adatokon, ha elektronikus akkor is legyen naplózás.

BérPortál – www.berportal.hu – Minden jog fenntartva

dokumentumjelenlétmunkaidő-nyilvántartásmunkaügy

További kapcsolódó cikkek

Munkaerőpiaci sztereotípiák – mint a sikeres toborzás gátlói

Home Office – Alap vagy extra juttatás?

Munkavállalói elégedettség – Mi a HR feladata?

Alapvető jelöltélmény hiba: visszajelzések hiánya! Mit tehet a...

Interjú: Outplacement – mi köze az Employer Branding...

Kitől kérhetünk jogi tanácsot?

A munkaidőkeret

A fekete bér buktatói: csak a munkáltató járhat...

Mire figyeljünk a távmunkavégzésnél

Hogyan adjuk ki munkavállalóink szabadságait?

HÍRLEVÉL – Munkaügyi Csemegék

Iratkozzon fel szakmai hírlevelünkre, hogy ne maradjon le a legfrissebb szakmai információkról, tippekről!

Bérszámfejtünk ön helyett

Legfrissebb cikkek

  • A rabszolgatörvény hatályon kívül helyezése

    2019.12.04.
  • Mit érdemes tudni az üzleti titok védelméről?

    2019.12.02.
  • Munkaerőpiaci sztereotípiák – mint a sikeres toborzás gátlói

    2019.11.28.
  • A családok támogatásáról szóló törvény módosítása

    2019.11.25.
  • Hazai bíróságok: ki dönti el, hogy kinek van igaza?

    2019.11.21.

XLBér - humánügyviteli szoftver

Armada Szakmai Klub

Szakmai anyagok

  • Szakkönyv - Felmondás szabályosan Felmondás szabályosan 2019. - Szakkönyv 2.650 Ft + 27% áfa
  • Munkaügyi Iratminta Csomag Munkaügyi Iratminta Csomag 9.800 Ft + 27% áfa
  • Szakkönyv - Bérpótlékok juttatása helyesen Bérpótlékok juttatása helyesen 2019. - Szakkönyv 2.650 Ft + 27% áfa
  • Szakkönyv - Szerződéskötés okosan és pontosan Szerződéskötés okosan és pontosan 2019. - Szakkönyv 2.650 Ft + 27% áfa

Kövess minket

Facebook

Servantes integrált vállalati szoftverrendszer

Hírlevél

Iratkozzon fel szakmai hírlevelünkre, hogy ne maradjon le a legfrissebb szakmai információkról, tippekről!

Kulcsszavak

adóelőleg adókedvezmény adózás bevallás biztosított bér béren kívüli juttatás családi dolgozó eltartott felmondás garantált bérminimum gyermekgondozási díj hiba hr háztartás idő juttatás járulék keret kártérítés letiltás levonás megbízás megváltozott munkaképességű munka munkahely munkaidő Munka törvénykönyve munkaviszony munkavállaló munkavégzés munkaügy munkáltató nyugdíj nyugdíjas orvos részmunkaidő szabadság szerződés szociális hozzájárulási adó támogatás táppénz távmunka végrehajtás

Szakmai anyagok

  • Szakkönyv - Felmondás szabályosan Felmondás szabályosan 2019. - Szakkönyv 2.650 Ft + 27% áfa
  • Munkaügyi Iratminta Csomag Munkaügyi Iratminta Csomag 9.800 Ft + 27% áfa
  • Szakkönyv - Szerződéskötés okosan és pontosan Szerződéskötés okosan és pontosan 2019. - Szakkönyv 2.650 Ft + 27% áfa
  • Szakkönyv - Bérpótlékok juttatása helyesen Bérpótlékok juttatása helyesen 2019. - Szakkönyv 2.650 Ft + 27% áfa

Kövess minket a facebookon

Facebook
  • Facebook
  • RSS

@2019 - Bérportál - HR és Bér egy helyen - Minden jog fenntartva - Impresszum - Adatkezelési Tájékoztató

berportal.hu
  • Főoldal
  • HR
  • Munkaügy
  • Bér
  • Iratminták
  • Szakmai anyagok

Recent Posts

  • A rabszolgatörvény hatályon kívül helyezése

    2019.12.04.
  • Mit érdemes tudni az üzleti titok védelméről?

    2019.12.02.
  • Munkaerőpiaci sztereotípiák – mint a sikeres toborzás gátlói

    2019.11.28.
  • A családok támogatásáról szóló törvény módosítása

    2019.11.25.
  • Hazai bíróságok: ki dönti el, hogy kinek van igaza?

    2019.11.21.
@2019 - Bérportál - HR és Bér egy helyen - Minden jog fenntartva - Impresszum - Adatkezelési Tájékoztató