Biztosan nem mondok senkinek sem újat, ha kijelentem, hogy Magyarországon erős a kor alapú negatív diszkrimináció. Tapasztalataim alapján leginkább az 50+-os korosztályt éri hátrányos megkülönböztetés a munkaerőpiacon, de szakmámként és pozícióbeosztásonként ennél fiatalabb korú szakembert is láttam már küszködni.
A diszkriminációnak általában mindenhol nagyon hasonló okai vannak: félnek a munkaadók, hogy nem lesz képes ez a korosztály elsajátítani olyan gyorsan a munkához szükséges esetleges új képességeket, nem fognak tudni beilleszkedni egy átlagosan 30-as korosztály foglalkoztató cég kultúrájába, esetleg tapasztalataik mennyisége miatt félő, hogy fiatalabb felettesüket nem fogják tudni szakmailag elfogadni. Nehezebben mozdíthatók ki komfortzónájukból, rosszabb az álló – (és tűrő-) képességük. Ezen előfeltételezések önmagukban nem hibásak, viszont amint korhoz társítjuk őket máris akad bennük kivetnivaló. Egy igazán jó cég, ahol első sorban a produktivitás és a szakmai hozzáértés az értékmérő, ilyen alapon biztos, hogy nem szelektál. Ha pedig mégis, akkor a fentebbi jelzőket nem mondhatja magáénak. Csak azért nem alkalmazni egy szakembert, mert 5-össel kezdődik az életkora – abszolút butaság. Sajnos nem nagyon találok ennél illőbb szót erre a gyakorlatra.
Mindemellett látom az érem másik oldalát. Látok cégeket, ahol ha foglalkoztatnak is ebből a korosztályból szakembereket – és nem csak felsővezetői szinten – arra már nem képesek, hogy megfelelően legyenek integrálva. Ebből nem kevés konfliktus fakad, ami végül ismét visszajuttat minket a kiindulóponthoz. Kevesebb a rizikó, ha egyáltalán nem is foglalkoztatja őket az adott munkaadó.
Itt viszont muszáj feltenni a nyilvánvaló kérdést:
Valóban a munkavállaló kora a probléma? Tényleg lehetetlen egy 20 éves szakmai tapasztalattal rendelkező, nyugdíjig még minimum 10+ évet dolgozni kívánó szakemberrel együttműködni?
Nem azt mondom, hogy nincs olyan szakember, akire a korábbi sztereotípiák ne lennének jellemzőek. Inkább csak azt mondom, hogy ez nem kor függvénye.
És, hogy van-e ebben a témában felelőssége a HR-nek?
Szerintem az eddigiekből nyilvánvaló az általam levont következtetés és a kérdésre a válasz. Igen. Nemcsak, hogy felelőssége van a HR-nek, de talán nekik van a legnagyobb felelősségük ebben a témában. Az előfordulhat, hogy nem a HR-es kolléga dönti el, hogy milyen korosztály önéletrajzait dobja a nem megfelelt mappába, az viszont egészen biztos, hogy tehetne valamit annak érdekében, hogy változtasson ezen a gyakorlaton. A HR-nél jobban – optimális esetben – senki nem ismeri adott cég szervezetének működését, a szervezetben helyet foglaló kollégák hozzáállását, attitűdjét. Úgy vélem, hogy mint ahogy a fiatalabb is tud tanulni idősebb társától úgy ez fordítva is igaz. Optimális esetben egy cégnél kell is hogy legyen majd minden generációnak képviselője, hiszen így teremthető meg legegyszerűbben a széles látókör.
Az esélyt, úgy gondolom minden munkavállaló megérdemli. Egy interjún amúgy is legtöbb esetben kiderül, ha valaki tényleg illeszthető a sztereotípiába, viszont, ha az interjúig sem jutnak el ezek a szakemberek, akkor igen nehéz változtatni ezen az egyébként világméretű problémán. Arról nem is beszélve, hogy ki tudja hány értékes szakembertől estek el cégek emiatt a nézőpont miatt. Minden embert az elért érdemei és jelenlegi hozzáállása és tudása alapján kellene értékelni, nem pedig az alapján, hogy mi áll az anyakönyvi kivonatában. Ez egy teljes mértékben elfogadhatatlan szűrő szempont – nem csak jogilag – de emberileg is erősen támadható.
Ahhoz, hogy leküzdhető legyen ez a munkaerőpiaci tendencia, minden HR-ben dolgozó szakember közös összefogása kell. Senki nem bújhat ki a felelősség alól. Ha pedig az eddig leírtak nem bírnak kellő meggyőző erővel, akkor csak abba gondoljon bele mindenki, hogy mi lesz vele 20 év múlva. Azt gondolom, senki sem szeretne ebben a bánásmódban részesülni, viszont, ha most nem tesz semmit a munkaadói oldal, akkor ez nem fog változni. Gondolkodjunk felelősen a jövőről ebből az aspektusból is.
Karrierszerviz: www.karrierszerviz.hu
BérPortál – www.berportal.hu – Minden jog fenntartva